• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar

Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar
  • 1

Cilt Bakımında En Sık Yapılan HatalarCİLT BAKIMINDA EN SIK YAPILAN HATALAR

Cilt bakımı hepimizin ortak sorunu ya da konusu diyebiliriz. Cildimiz o kadar hassas ki mevsimler değişimlerden bile çok etkileniyor. Bunun yanında bir de yapılan makyajlar, yanlış yapılan ya da uygulanan cilt bakımları eklenince cildimiz ciddi anlamda yıpranmaktadır.

Genelde bayanların % 90 ı erkeklerinde % 30 u cilt bakımıyla ciddi anlamda ilgilenmektedirler. Cilt bakımı denildiğinde aklımıza hemen nemlendirici sürmek, cildi yıkamak gibi durumlar gelir. Fakat cilt bakımı yapmak bunları yapmaktan ibaret değildir.

Şimdi sizlere cilt bakımı yaparken en sık yaptığımız genel hatalardan bahsedeceğiz;

CİLDİMİZİ DOĞRU TEMİZLEMEMEK:

Cilt temizliği cilt bakımının en önemli ve temel maddesidir. Güzel temizlenmemiş bir cilt üzerine istediğiniz kremi sürebilir istediğiniz uygulamayı yapabilirsiniz; ama sonuç hüsran olacaktır. Güzellik bakımının etkili olabilmesi için cildi doğru bir şekilde ve düzenli temizlemek önemlidir. Cilt temizliğinde derinlemesine temizlik yapılmadan ürün kullanmak fayda sağlamak yerine zarar dahi verebilir. Özellikle gün içerisinde karşılaştığımız toz, duman düşünülürse sadece su ile cildin temizlenmesi mümkün değildir.
Bir diğeri ise cildinize değil cebinize göre temizleyici seçmek. Mutlaka bir dermatologla görüşmeli ya da en azından cildinizi tanımalısınız ki cilt tipinize göre temizleyici seçebilesiniz. Bu fazla para vermeniz anlamına gelmemektedir. Hatta seçici davranmak hem cildinize hem de cebinize iyi gelecektir.

DOĞRU EPİLASYON YÖNTEMİ SEÇMEMEK:

Epilasyon bütün kadınların hayatının bir gerçeği. Ancak epilasyon denilince akla ilk gelen yöntem olan ağda hem yüksek sıcaklığı sebebiyle cildi tahriş etmekte hem de ciltte erken yaşta sarkmalara neden olabilmektedir. Ayrıca cilt için travmatik bir durum olduğundan enfeksiyon kapma riskiniz de yüksektir. Ağdadan sonra çıkan tüyler öyle incedir ki yolunu bulamaz ve iltihaplanarak batıklara neden olabilir. Epilasyon yöntemi olarak en sık önerilen yöntemlerin başında epilatörler gelmektedir. Epilatörler, istediğiniz hızda, hem ıslak hem kuru hem de masaj yapar özelliklerde kullanılabildiği için ağdaya göre çok daha etkilidir. Ayrıca ağdanın alamadığı tüyleri bile alır ve uzun süre pürüzsüzlük sağlar.

SABAH YAPTIĞINIZ MAKYAJLA AKŞAMA KADAR KALMAK:

Makyajla ilgili en büyük hata makyajla uyumaktır. Akşamları üşenip temizlemediğiniz makyaj ürünleri gece boyunca yüzünüzde kaldığında bütün gözeneklerinizi tıkar. Bu süre zarfındaki oluşan bakteriler akne ve kızarıklık sorununa neden olur. Cildinizi gün içerisinde mutlaka temizlemeli ve akşam dışarı çıkmadan önce yeni bir makyaj uygulaması yapmalısınız.

DOĞRU NEMLENDİRİCİ SEÇMEMEK:

Cilt tipinizi bilmeden kullanılan nemlendiriciler cildin doğal dengesini bozar ve akne gibi istenmeyen sorunlara neden olabilir. Ayrıca sadece sabah 1 kez nemlendirici uygulamak yeterli değildir. Cildimiz gün içerisinde de nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Sabah kullandığınız ürünü gece yatarken kullanmak yapılan bir diğer hatadır. Vücudun çalışma dengesi gündüz ve gece farklı olduğundan cilt de farklı bir ürüne ihtiyaç duyar. Cilt tipinize ve gece-gündüz farkına uygun ürünler tercih etmelisiniz.

 


ETİKETLER