• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 1

Makyajla doğru orantıda ilerlediği düşünülen yüz güzelliği farklı bir olgu olarak kendisini göstermektedir. Öncelikle bakımlı ve sağlıklı bir cilt yapısı son derece önemli olmaktadır. Erkek kadın fark etmeksizin cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler yazımıza kulak kesilebilir, öneri ve çözümlerimize göz gezdirebilirsiniz.

Yanlış beslenme, aşırı stres, uykusuzluk ve yorgunluk gibi birçok etken cildi olumsuz etkilemekte ve çabuk yıpranmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda sağlıksız ve kalitesiz ürün kullanımlarının yanı sıra aşırı su miktarı ve ısısı da cilde etki etmektedir.

Cilde Zararlı Davranışlar

Gün içerisindeki ifade ve eylemlerin genel bir kanısı olarak makyajla uyumanın cilt üzerindeki olumsuz etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Cildinizde oluşabilecek akne ve benzeri sorunların yanı sıra cildinizin hava almaması da erken yaşlanmanıza ve cilt bakımı konusundaki yanılgılarınıza bir yenisini ekleyebilir.

Aşırı derecede yüzü yıkamanın cilde verdiği zararları da eklememiz gerekiyorum. Cildinizde bulunan nem ve yağ dengesini bozmamaya özen göstermeli ve ortaya çıkabilecek tahrişlerin önüne geçmelisiniz. Cilt gözeneklerinin açılmasında oldukça etkin bir rolü olan sıcak suyun aşırı kullanımı durumunda da cilt üzerindeki koruyucu yağ tabalarını ortadan kaldırma riski bulunmaktır. Uzmanların bu konudaki tavsiyelerinde göze batan ise ılık su ile yıkanması gerektiğine dair söylemleridir.

Cilt Bakımında Peeling

Cilt bakımı kürleri arasında gösterilen peeling yöntemlerinde cildinizin doğal yapısını bozmamaya özen göstermelisiniz. Yüzünüzü aşırı yıkama ve sıcak, soğuk su dengesindeki orantısızlık gibi faktörlere dikkat etmelisiniz. Aşırı makyaj ve malzeme kullanımı sonucu olarak peeling seçeneğine yönelebilir ve sonuçsuz kalabilirsiniz. Dolayısıyla hem abartılı makyaj ve bakım ürünleri, hem de sıklıkla yapılan peeling yöntemleri cildinizde ki akne oluşumlarına, tahriş durumlarına ve cilt kuruluğuna yol açacaktır.

Doğal Temizleyici Ürünler Ve Havlu

Her insan için geçerli olan cilt tiplerindeki farklılıklar sebebiyle, kendinize en uygun temizleyici malzemeleri ve havluları kullanmaya dikkat etmelisiniz. Yağlı bir cilde sahip bir insanın kuru ciltler için üretilmiş ürün ve havlu kullanımlarında olumsuz sonuçlar doğması kaçınılmaz olacaktır. Kaba ve sert havlularla cildinizi tahriş etmeden yumuşak ve cilt tipinize uygun ürünlerle destekli bir bakım süreci yaratmalısınız.