• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cildinizi Yaşlandıran 7 Besin

yanlış beslenme
  • 1

Cildimizi güzel ve canlı tutmak için doğal beslenmeye dikkat edip, kremler ve maskelere hem maddi hem manevi bir çok yatırımda bulunuyoruz. Bu esnada tükettiğimiz bazı besinler oluşturduğumuz bu koruma çemberini delip cildimizin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olmakta. Burada yazılanlar hepimizi ilgilendiren ve tüketirken dikkatli olmamamız gereken yiyecekler.

1. Tuz

Aşırı miktarda yani gereğinden fazla tuz tüketimi böbrekleriniz için çok zararlı olduğu gibi cildinize de uzun vadede zarar veriyor. Tuz hücrelerinizi dehidrasyona uğratır. Yani? Yani hücrelerinizin sahip olduğu suyu bırakmasına neden olur aynen salatalığın üzerine tuz döktüğünüzde salatalığın sulanması gibi.

Suyu çekilmiş hücreleriniz hızlı bir biçimde yüzünüzün ve cildinizin yorgun görünmesine sebep olacaktır. Nemini kaybeden hücreler kırışmaya karşı daha az dayanıksızdır. Yetişkin bir insanın günlük ihtiyacı olan 6 gramdan fazla tuz tüketmek sağlığınız için zararlıdır.

et

2. Çok Pişmiş Et

Kömürleşmiş et desek daha doğru olur. Yukarıdaki görseldekine yakın derecede pişmiş bir et sağlığınız için tehlikelidir. Öyle ki, National Cancer Institute (Canada) yapılan araştırmalara göre yüksek derecede kızartılmış ette bulunan toksinlerin hayvanlarda kansere neden olduğunu belirtiyor!

İçinde bulunan pro-enflamatuar hidrokarbonlar, cildinizde bulunan ve teninizi yaşlanmaya karşı koruyup güçlendiren kolajen aminoasit yapılarının bozulmasına neden olur. Bu da vücudunuzun doğal koruma kalkanının indirilmesi anlamına geliyor. Yediğiniz etlerin normal pişmiş düzeyde olmasına dikkat edin. Çok pişmiş gibi az pişmiş etin de zararlı olabileceğini unutmayın.

3. Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri her ne kadar sizi enerji dolu ve mutlu hissettirseler de aslında etkileri sandığınız kadar masum değil. Özellikle de dişlerinize! Enerji içecekleri sahip oldukları asidik yapı dişlerinize çok zarar veriyor. Ek olarak yüksek şeker miktarı ve diğer katkı maddelerinin de dişlerinize zarar verdiğini unutmayalım. Dişlerinizin erkenden yaşlanmamasını istiyorsanız enerji içeceği tüketmeyi sınırlamayı düşünün.

4. Trans Yağlar

Trans yağların neden olduğu kalp krizi riskinin yanında cildi yaşlandıran etkileri de var! Trans yağlar inflamasyonlara neden olarak cildi hasara daha açık hale getiriyor. Biraz önce bahsettiğimiz kolajen sorunu trans yağlarda da geçerli. Ek olarak, güneş ışınlarının cildinize bıraktığı etkinin artmasına neden oluyorlar. Yani korunmasız bir cilt ile acımasız güneş ışınlarına “hoş geldin” demiş oluyoruz.

5. Alkollü İçecekler

Sağlıklı bir karaciğer, sağlıklı bir cilt anlamına geliyor. Herhangi bir sağlık sorununun bulunmadığı iyi çalışan bir karaciğer cilde ve vücudunuza zarar verebilecek çoğu toksinin vücuttan kovulması için uğraşır. Yüksek derecede başarılı olur da.

Ancak alkol gibi bir karaciğer düşmanı sağlığınızı tehlikeye atmakla kalmayıp cildinizi de mahvediyor! Süzülemeyen toksinler ve kimyasallar hücrelerinizi adeta parçalayarak cildinizin normalden çok daha hızlı yaşlanmasına neden oluyor. Alkol tüketen insanların ciltlerinde genç yaşta oluşan kırışıkların ana nedeni genellikle alkoldür.

6. Kola

Pazarlama harikalarıyla sunulan; şeker hastalığı, reflü, uzun vadede ülser, diş ve diş eti sorunları, kanser, alzheimer, bağırsak problemleri, böbrek rahatsızlıkları gibi bir çok sağlık sorununa neden olan kola ne yazık ki lezzetiyle sofralarımızdan hiç eksik etmediğimiz bir içecek.

Bu zararlardan haberdar olup hiç tüketmeyen ve çocuklarından uzak tutanları takdir etmek lazım. Eklemeye gerek var mı bilmiyorum ama yine de yazalım: Kola, organlarınızın hızlı yaşlanmasına, genç yaşta çok ciddi mide ve diş hastalıklarına neden olur.

7. Şeker

Cilt Uzmanı Dr. Day çok iddialı! Diyor ki: “Eğer tükettiğiniz şeker miktarını düşürürseniz, sadece 1 hafta içerisinde cildinizdeki değişimi fark edeceksiniz! Bu fark; daha temiz ve daha genç bir cilt, daha diri bir yüz.”

Basit ve çok hızlı sindirilen şekerler damarlarınızı etkileyerek cildinizi daha hızlı yaşlandırıyor. Aslında kolanın cildi yaşlandırma etkisinin bir kısmı da yüksek şeker miktarından ileri gelir. Basit şekerler tüketmek yerine, doğal yollardan bu ihtiyacınızı giderin. Mesela meyve tüketin, meyve suyu için.

İçeriğimizi beğendiyseniz Yüz ve Cilt Güzelliği ile ilgili alakalı paylaşımlardan anında haberdar olmak için Sitemize Hemen Abone Olun!