• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cildi Güzelleştiren Pirinç Suyu Sırrı ve Faydaları

pirinç
  • 1

Bir dahaki sefere pirinç yıkadığınızda, suyunu çöpe atmadan önce tekrar düşünün. Pirinç suyu, güzellik veren mineraller ve vitaminler konusunda çok zengindir. Cildiniz ve saçınızda mucizeler yaratır! Pürüzsüz ciltleriyle ünlü Uzak Doğuluların yüzyıllardır bildiği bir sır. Yapması da çok kolay! Yazının devamında pirinç suyunun faydalarını ve pirinç suyunu cildinize nasıl uygulayabileceğiniz anlatacağız.

Uyarı: Pirinç suyu eğer alerjiniz varsa cildinizde beklenmedik bir etki gösterebilir. Bu nedenle denemeden önce bileğinize biraz sürüp bekleyiniz ve herhangi bir negatif reaksiyon olup olmadığını test ediniz.

Pirinç Suyu Güzellik Kürü Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler

  • Yarım fincan organik pirinç
  • 1 fincan sıcak su
  • Kapaklı bir kavanoz
  • Pamuk

Hazırlık ve Uygulama

  • Yarım fincan kadar pirinci üstünü biraz geçecek kadar ılık bir suda 2-3 saat kadar bekletin. Pirincin organik olmasına özen gösterin.
  • Beklettikten sonra pirincin bıraktığı beyaz suyu soğutun, kapaklı bir kavanoza koyun.
  • Dilediğiniz zaman pamuğa biraz dökerek yüzünüze uygulayın. Bu karışımı buzdolabında 3-4 güne kadar bekletebilirsiniz.

Soğuduktan sonra, kristal gibi temiz ve parlak bir cilt ve ışıltılı saçlar için kullanabileceğiniz muhteşem bir solüsyon olacak.

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt Güzelliğine Etkileri

Yüzünüzü yıkayın, daha sonra kavanozdaki pirinç suyundan bir miktar pamuğa dökün ve tüm yüzünüze uygulayın, aynı bir tonik uygular gibi.

Pirinç, muhteşem bir cilt toniğidir. Çünkü piyasadaki pahalı cilt bakım kremlerinin çoğunda bulundan, “pitera” denen bir içeriği bünyesinde barındırır. Pirinç, B vitaminlerinin çoğunluğunu bol miktarda içinde barındıran “inositol” adı verilen ve hücre yenilenmesini destekleyen, yaşlanma karşıtı, kan akışını düzenleyen bir kompleks açısından çok zengindir. (1)

Bu kompleks gözenekleri sıkılaştırır ve yüzünüzün bir ışıltı kazanmasına yardım eder. Bunun dışında,  pirinç suyu nemlendiricidir, antioksidandır, ve UV ışınlarından korunmaya da yardımcı olur. Cildinizde kendiliğinden oluşan melanin formasyonlarının (yani cilt lekelerinin) ve yaşlılık lekelerinin oluşmasını engeller.

Pirinç suyu aynı zamanda parlaklık kazandıran etkisiyle cildi beyazlatmak için de sıklıkla başvurulan bir doğal çözümdür. Düzenli kullanımda cilt lekelerini açıp cildi beyazlaştırarak daha pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlamaya yardımcıdır.  Doğal Cilt Beyazlatma Maskeleri konumuzu okuyarak daha ayrıntılı bilgiye ve maske tariflerine ulaşabilirsiniz.

Saç Güzelliğine Etkileri

Bir miktar pirinç suyunu ıslak saçınıza uygulayın. 10 dakika kadar bekletin, daha sonra şampuan ile iyice durulayın. Pirinç proteinleri saçınızı güçlendirir ve kırık onarımına yardımcı olur. İçerdiği zengin mineralli yapı, saçlarınızı derinlemesine beslemeye ve onlara parlaklık kazandırmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, düzenli uygulamadan sonra pürüzsüz ve parlak saçlara sahip olursunuz. (2)

Vücuda Etkileri

Pirinç suyu içmek, genel açıdan sağlık durumunuzu destekler. 8 temel aminoasidi içerir, ki bu aminoasitler doku ve kas hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Ayrıca, pirinç suyu karbonhidratlar açısından da çok zengin olduğundan, gün içinde sizin için ek bir enerji kaynağı olur.

Pirinç suyunu denediniz ve etkileri hakkında ziyaretçilerimizi bilgilendirmek isterseniz, lütfen alttaki yorum kısmını kullanarak deneyiminizi bizimle paylaşın. :)


ETİKETLER