• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çeyiz Alışverişi Yapmanın Püf Noktaları

  • 1

Evlenecek olan çiftler bu telaşı yaşamadan zorluğunu anlamaz. Yeni bir ev kurmaya başladığınız an eksikleri tamamlarken gereksiz harcamalar yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra araştırma yapmadan pahalı ürünler alabiliyorsunuz. Bütçenizi aşmadan ve gereksiz alış veriş yapmadan çeyiz alış verişi nasıl yapılır? Çeyiz alış verişi yapmanın püf noktaları neler? Bunları öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Çeyiz alış verişi yaparken sizi de bir telaş alacaktır. Acaba ne unuttum, eksiklerim neler diye düşünürken mutlaka unuttuğunuz bir şeyler çıkacaktır. Gelin birlikte çeyiz alış verişi yapmanın püf noktalarını konuşalım. Çeyiz alış verişi yaparken nelere dikkat etmeli bakalım.

Evlilik Paketlerinden Yararlanın

Belirli markalar tarafından hazırlanan çeyiz paketleri var. Bunlar bütçe için uygun olacak bir fikir, aynı zamanda evinizin ihtiyacı olacak her şeyi sizler için düşünüyor. İndirimleri ve kampanyaları takip ederek çeyiz paketlerinden almak mantıklı bir fikir olacak. Beyaz eşya, mobilya, çatal kaşık, yemek takımı gibi birçok alanda çeyiz paketleri mevcuttur.

Fazla Gelenleri Arkadaşlarınıza Verin

Eş, dost, akraba veya arkadaşlarınız çeyizinize katkı sağlamak isteyebilir. Bu gibi durumlarda birkaç arkadaşınıza bir eşyanızı almanız için rica edebilirsiniz. Böylece hem sizin ihtiyacınız karşılanmış olacak, hem de arkadaşınız ne alsam diye düşünmek derdine kalmayacak. Sizde başka şeyler almak için bütçenizi genişletmiş olacaksınız.

Gereksiz Eşya Almaktan Kaçının

Çeyiz alırken evinizin en gerekli olan eşyalarınızı almaya özen gösterin. Örneğin, patlamış mısır makinesi sizin için en gerekliler arasında yer almıyor. Bu gibi ürünleri sonrasında keyfi alışveriş yaparken almak size daha çok zevk verecektir. Bütçeyi zorlayacak alış verişlerden böylece kaçınmış olursunuz. Daha geniş bir bütçe ile daha iyisini almak daha mantıklı olacak.

Adet Diye Gereksiz Alış Veriş Yapmayın

Adet diye alınması gereken şeyleri almaktan kaçının. Giymeyeceğiniz, kullanmayacağınız ürünleri sırf adet, töre diye boşa para harcıyoruz. Sonrasında hiç kullanılmıyor, ziyan oluyor. Bu gibi ürünleri almaktan kaçının.

Porselen Alışverişine Dikkat

Yemek takımınız içinde birçok ürün mevcut bulunacak. İlk aşamada bu ürünler size yeterli gelecektir. Zaten zamanla hediye olarak extra ürünler evinize girecek ve dolapta süs niyetine bekleyecek. Bunlara dikkat edelim.