• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Buzdolabındaki Gıdaların Daha Uzun Süre Dayanmasını Sağlamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 1

Buzdolabı temizlemek her hafta yapılması gereken en acı verici şeylerden biridir. Ne yazık ki, son derece kötü görünen meyveleri ve sebzeleri, kalan yemekleri çoğu zaman unutuyoruz ve buzdolabında bozulmaya mahkum ediyoruz. Gıda depolama konusunda insanların yaptıkları hatalar hakkında oldukça şaşırtıcı bazı gerçekler ortaya çıktıkça, ürünlerimizin ve diğer çabuk bozulan ürünlerin tadını, dokusunu ve hatta güvenliğini sabote etmenin birçok yolu olduğunun farkına varıyoruz. Ama neyse ki, bazı kurallara dikkat ederek sayısız marul ve olgun mango, muz gibi gıdaların ileriye doğru çöplüğünüzün kaderini değiştireceğinden emin olabilirsiniz. Muhtemelen başınıza gelen yaygın gıda depolama hatası için okumaya devam edin ve bunları nasıl düzelteceğinizi öğrenin.

Tüm Ürünlerini Buzdolabında Saklamak

Bu kolayca önlenebilecek klasik bir sorundur. Oda sıcaklığında saklanabilecek gıdalar olduğunu biliyoruz. Bunlar arasında domates, kavun, patates, sarımsak, narenciye, muz, nektarin, armut, şeftali ve soğan bulunur. Hatta onları soğutmak lezzeti ve dokusuyla negatif yönde oynanmasına neden olur. Dahası, bazı meyve ve sebzeleri buzdolabının yakın yerlerinde saklamak, onların daha çabuk bozulmasına neden olabilir. Bunun nedeni, bazı ürünler etil gaz yayarken diğer öğeler daha hassastır. Soğanların ve patateslerin yaygın bir örnek olduğunu biliyoruz, ancak ayrı tutulması gereken bir takım farklı meyve ve sebzeler var. Çözüm nedir? Bu ürünleri buzdolabından gölgeli bir alanda saklamak en iyisidir, bu yüzden çok fazla ısınmaz, olgunlaşmaz veya çok çabuk bozulmazlar. Ve hangi meyvelerin ve sebzelerin bir kaseyi güvenli bir şekilde paylaştığını ve uzaktakileri uyumsuz olanları görebildiğinizi kontrol ettiğinizden emin olun.

Soğutmadan Önce Ürünleri Yıkamak

Kuşkusuz, ürünleri yemeden önce yıkamanız gerekiyor. Ürkütücü bir yemek yiyen konuk karşısında mahcup olmak istemeyiz, ancak eve getirdiğiniz anda bunu yapmayın. Meyveleri ve sebzeleri çok erken yıkamak, ürüne aşırı nem bırakabilir ve bu da potansiyel olarak hastalığa neden olabilecek bakteriyel büyümeye yol açabilir. Ürününüzü yıkamak için beklemek aynı zamanda içinde bulunan suda çözünen vitaminlerin korunmasına da yardımcı olabilir.