• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bu Yaz Yüzerek Kilo Verin!

yüzme
  • 1

Yüzmek vücut için mükemmel bir egzersiz. Sağlık dolu, eklemlerinizi yormayan ve sakatlanma riskinin az olduğu aynı zamanda yüksek kalori yakmanızı sağlayan zevkli bir egzersiz. Yüzerek kilo vermek ve formda kalmak ise, özellikle suda bulunmayı sevenlerimiz için mükemmel bir fırsat. Haftada 4-5 gün yüzerek hem fazla yağlarınızdan ve kilolarınızdan kurtulun, hem de tüm vücudunuzun şekilli hatlara sahip olmasını sağlayın. Yüzmek harcattığı kalorinin yanı sıra vücudu şekillendiren çok etkili bir egzersizdir.

Uyarı: Yüzmeden önce ısınma hareketleri yapmak yüzerken meydana gelebilecek kramp vb. kas sakatlanmaları riskini büyük oranda azaltır. Isınma hareketleri yaptıktan sonra yüzmeye başlamanızı tavsiye ederiz.

Neden Yüzmelisiniz:

  • Vücudunuzda çalışmayan kas kalmaz
  • Harika bir kalori avcısıdır
  • Eklemlerinize zarar vermez
  • Kasları sıkılaştırarak güzel bir form yakalamanızı sağlar
  • Daha ince bir bel, daha güzel görünen kollar ve omuzlar yüzerek hiç de zor değil
  • Diğer egzersizlere göre çok daha zevklidir
  • Kalp sağlığından kolesterol seviyesini düzenlemeye kadar bir çok faydası bulunur
Yüzmek Gençleştiriyor

Indiana University (Bloomington)’da yapılan araştırmaya göre hayat boyu yüzenlerin gerçek yaşlarından 20 yaş düşük bir biyolojik yaşa sahip oldukları görüldü. Takvimler 50 yaşında olduğunuzu söylerken vücudunuz 30 yaşında olsun istiyorsanız, bir an önce yüzmeye başlamak lazım!

Yüzerek Kaç Kalori Harcayabilirsiniz?

Havuzda yapacağınız normal yoğunlukta bir yüzme egzersizi size saatte 500 kaloriden fazla kalori harcatır. Eğer bu yoğunluğu biraz artırırsanız 700 kaloriye çıkabilirsiniz.

90 kilo bir insanın 1 saat boyunca serbest stilde hızlı yüzmesi 931 kalori yakmasını sağlıyor. (kaynak)

Yüzme Egzersizleri

1. Isınma

İlk önce ısınma hareketleriyle başlıyoruz. Hepimizin beden eğitimi derslerinde öğrendiği basit ısınma hareketlerini yaparak başlayabilirsiniz. J 20 dakika kadar su dışında eklem ve kaslarımızı ısıttıktan sonra suya giriş vaktimiz geldi demektir.

2. Serbest Stil

İlk olarak serbest stil yüzüş tarzıyla yavaşça vücudumuzu alıştırıyoruz. Denizde kendi belirlediğiniz bir uzunlukta veya havuzda havuz boyunca her turdan sonra 30 saniye kadar dinlenerek normal hızda yüzüyoruz. Bu aşamada çok efor sarfetmeye gerek yok. 8-10 tur kadar atabilseniz süper bir giriş yapmış olursunuz. Bu aşamada çok zorlamıyoruz.

3. Sırtüstü Yüzme

Şimdi de sırt üstü normal bir hızda, kollarımız vücudumuza 45 derece açılı olacak şekilde geriye atarak yüzmeye başlıyoruz. Dikkat edilecek nokta gökyüzüne bakmaktır. Eğer ayaklarınıza bakarak yüzerseniz omuzlarınız suya batacaktır. Boynunuzu rahat bırakıp gökyüzüne bakın ve rahat geri kulaçlar atarak egzersize devam edin.

4. Farklı Stiller Deneme Zamanı

Şimdi vücudumuz bir hayli yüzmeye ısındı ve kalori yaktık. Şimdi ise zirve kısmına yüzüyoruz. Çift kol ile yapabileceğiniz yüzüş stillerinin yanı sıra deneyebileceğiniz ve kalori yakımını artıran birçok farklı stilde bulunmakta. Önerdiğim bir hareket aşağıdaki videoda gösteriliyor izlemenizi tavsiye ederim.

5. Hızınızı Artırın

Kendinizi aşırı zorlamadan yüzme hızınızı artırmayı deneyin. Hızı artırıp azaltarak ve bunu farklı yüzüş teknikleriyle birleştirerek çok daha etkili bir yüzme etkinliği yapmış olursunuz.


ETİKETLER