• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Böcekleri Evinizden Uzaklaştıracak Bitkiler

  • 1

Yaz aylarında böcekler yuvalarından çıkarak, havaya çıkarlar. Hatta evlere akın etmeye başlar. Böcek alerjiniz varsa evinizde ki böceklerden kurtulmanın birçok yolunu denemişinizdir. Fakat marketlerde satılan böcek ilaçları kimyasal olduğu için doğanın dengesini de bozuyor. Peki, doğal yollarla böceklerden nasıl kurtuluruz? Böceklerden kurtulmanın yolları neler?

Aslında böceklerin sevmediği bitkiler ve çiçekler size bu konuda yardımcı olacak en iyi yöntemler arasında. Hem doğal hem de evinize güzel koku ve görüntü verecek bir formül diyebiliriz. Gelin birlikte bu bitkiler neler göz atalım.

Fesleğen

Havaların ısınması ile ortaya çıkan sivrisinek ve karasinekleri evden uzak tutmak için fesleğen en iyi çözümlerden bir tanesi oluyor. Gece veya gündüz eve girebilecek sinekleri uzak tutmak için fesleğen kokusu size yardımcı olacak. Özellikle cam ve kapı önünde tutmanız eve girmesini önleyecektir. Eğer isterseniz fesleğen yaprağını kaynar suyun içinde bekleterek vücudunuza sürebilir, evinize sıkabilirsiniz. Böylece sinekler size de yaklaşmamış olur.

Lavanta

Güve, sivrisinek, pire ve karasinek gibi hayvanları evinizden uzak tutmak için doğal bir yöntemdir. Kıyafetlerinize zarar veren güveler lavanta kokusunu sevmez. Aynı zamanda sinekler ve pireleri de evden kovmanız için iyi bir yöntem olacaktır. Lavantayı bahçenize ekerek, kurusunu da kıyafet dolabınıza, evinizin farklı alanlarına koyabilirsiniz. Böylece istemediğiniz böceklerden kurtulabilirsiniz.

Allium

Sümüklü böcek ve yaprak biti gibi hayvanları uzak tutmak için doğal yöntemlerden biri allium oluyor. Balkona diktiğiniz bitkilere veya bahçenizde ki bitkilere zarar veren bir böcek varsa kesinlikle allium size çözüm sağlayacak. Görünümü de güzel olan bu bitkiyi zarar veren bitkilerin arasına koyarak veya dikerek çözüm sağlayabilrisiniz.

Biberiye

Sebze böceklerini, kara sinek ve sivrisinekleri uzak tutmak için en etkili formüllerden br tanesi biberiye oluyor. Yemeklerde severek kullandığımız biberiye sayesinde sebzeleriniz ve meyvelerinize musallat olan böceklerden kurtulabilirsiniz.

Nane

Sivrisinek, karınca, fare gibi hayvanları evinizden uzak tutmak için kullanacağınız bitki nane