• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bitkilerin Yaprakları Nasıl Temizlenir?

  • 1

Evde çiçek yetiştirmeyi seviyorsak, temizliğinin de zor olduğunu biliyorsunuzdur. Saksıda yetişen çiçeklerin yapraklarını temizlemek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bitkilerin yapraklarını temizlemek ve bakımını yapmak onların daha uzun yaşamasına, çiçek vermesine yardımcı olur. Yaprakların üzerine yapışan toz yaprağın nefes almasını önleyerek ölmesine neden olur. Peki, bitki yaprağı nasıl temizlenir?

Evde saksıda çiçek besliyor musunuz? Peki, bu yaprakların temizliği yapmayı denediniz mi? Eğer yaptıysanız bu işin ne kadar zor olduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle size bugün pratik bir şekilde bitki yaprağı nasıl temizlenmesi gerekir? Temizliğinin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi vermek istedim. Bitkilerin daha sağlıklı büyümesi için yapraklarının temizlenmesi gerekir. Biliyorsunuz ki güneş ışığı bitkiler için önemli bir etmendir. Güneş almayan çiçek solmaya, yaprakları sararmaya neden olur ve ölümle sonuçlanır. Gelin birlikte saksıda ki bitki yaprağı nasıl temizlenir bakalım.

Su İle Temizleyebilirsiniz

İnsanın banyoya ihtiyacı olduğu gibi bitkilerinde su ile temizlenmeye ihtiyacı vardır. Bitkinize duş aldırmaya ne dersiniz. Bunun için fısfıs su püskürten aparatlardan alarak bitkileri yıkayabilirsiniz. Başka bir seçenek elinizle ufak damlacıklar yaparak yıkamak oluyor.

Süt İle Temizlik

Süt insan sağlığına iyi geldiği gibi bitkiler içinde sağlıklı yaşam sürdürmelerine yardımcı olur. Bezi süt ile ıslatarak, ufak dokunuşlarla bitkinin yapraklarını silebilirsiniz.

Diş Fırçası İle Temizlik

Küçük tüyleri, dikenleri ve kadifemsi yapıya sahip olan yaprakları temizlemek için diş fırçası kullanmak gayet ideal bir seçim olacak. Bu yöntem için yaprağı yıpratmayacak şekilde avcunuzun içine alın. Bastırmadan ufak dokunuşlarla ıslattığınız fırça ile temizliğini yapabilirsiniz. Her yaprak için fırça yıkanarak temizlenmelidir.

Sünger ve Sabun Yöntemi

Doğal bir yöntem olarak sabun ve bulaşık yıkadığımız sünger yardımı ile yaprakları hem parlatabilir, hem de temizliğini yapabilirsiniz. aynı zamanda zeytinyağı da parlatmak için etkili bir yöntem olacaktır.

Muz Kabuğu

Muz kabuğunun dişleri parlattığını duymuşsunuzdur. Saksıda ki yaprakları muz kabuğunun beyaz kısmı ile silerek parlatıcı etkisini kullanabilirsiniz. Süt ve muz bitkinin hızla değişimine ve parlayıp, iyileşmesine yardımcı olacaktır.