• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bir Çay Bardağı Dutun Faydaları

  • 1

Dutun sağlık yararları arasında sindirimi iyileştirme, kolesterolü düşürme, kilo kaybına yardımcı olma, dolaşımın artması, kemik dokuları oluşturma ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayılabilir. Dut, ayrıca bazı kanserleri önlemeye, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya, kan basıncını düşürmeye, gözleri koruyarak ve vücudun genel metabolizmasını iyileştirmeye yardımcı olur.

Şifalı Bir Meyve Olarak Dutun Kökeni Neresidir?

Dutlar, dünya çapında çeşitli ılıman bölgelerde yetişen yaprak döken ağaçların cinsinden tatlı, asılı meyvelerdir. Çin’de ortaya çıkmış olabileceği düşünülen, tüm dünyaya yayılmış ve eşsiz lezzetleri ve etkileyici besleyici bileşimleri nedeniyle büyük övgüler almıştır. Aslında, dünyanın farklı bölgelerinde bulunan çeşitlerin çoğu, yaygın olduğu için bu bölgelerden elde edilen dutlar genellikle “doğal” kabul edilir. Dutun bilimsel adı, baktığınız türe bağlı olarak değişir, en yaygın türleri Morus australis ve Morus nigra’dır, fakat diğer lezzetli çeşitleri de vardır. Görünüm açısından, meyveler genç olduklarında çok hızlı büyürler, fakat renkleri beyaz veya yeşilden pembe veya kırmızıya dönüştükçe ve yavaş yavaş koyu mor ve hatta karanlığa yerleştikçe yavaş yavaş büyürler. Tatlı veya ekşi tadı, bu meyveleri şerbetler, reçeller, jöleler, meyveli turtalar, turtalar, şaraplar ve çaylar için ideal kılar. Dünyanın bazı bölgelerinde, dut çeşitlerinin lezzetleri farklıdır, ancak Amerikan dutu ve karadutunun en güçlü tada sahip olduğu düşünülmekte ve yaygın olarak aranmaktadır. İlginç bir şekilde, dut ağacının insanlara lezzetli meyveler sağlamanın yanı sıra yaprakları da olan önemli bir kaynağı vardır. Dut yaprakları da ipekböcekleri için bilinen tek besin kaynağıdır.

Dut Meyvesinin Besin Değerleri Nedir?

Dutlar vücudumuz için önemli olan demir, riboflavin, C vitamini, K vitamini, potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi besinlerle doldurulur. Ayrıca önemli miktarda diyet lifi ve filizotinler, zeaksantin, resveratrol, antosiyaninler, lutein ve çeşitli polifenolik bileşikler dâhil olmak üzere geniş bir aralıkta organik bileşikler içerirler. Meyve ve sebzelerin çoğunluğu gibi, dutlar günlük gereksinimlerinizin yaklaşık %10’unu tek bir porsiyonda bol diyet lifi içerir. Diyet lifi, dışkıyı şişirerek sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir, böylece sindirim sistemi boyunca yiyeceklerin hareketini hızlandırır, kabızlığa iyi gelen meyveler arasındadır.