• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Beyaz Çayın Faydaları

  • 1

Beyaz çay olarak bildiğimiz çay tipi hakkında çok fazla yanlış bilgi mevcuttur. Beyaz çay nedir sorusunu en karmaşık hale getiren durum, günlük olarak tükettiğimiz diğer çaylardan farklı bir bitkiymiş gibi sanılmasıdır. Her ne kadar farklı bitkilermiş gibi düşünülse de beyaz çay dediğimiz çay çeşidi de aslında siyah çay ile aynı bitkiden elde edilmektedir. Aralarındaki farkı oluşturan etkiler toplanma ve işlenme biçimleridir. Fakat aynı bitkiden elde edilseler dahi lezzet açısından birbirinden çok farklı konumdadırlar. Aynı şekilde beyaz çayın faydaları siyah çaya göre daha fazladır. Beyaz çayın tarihi de oldukça ilgi çekicidir. Çin imparatorluk ailesi için özel olarak üretilen bu çay çeşidi çok faydalı bir içecek olarak bilindiğinden yıllar boyunca tarifi gizli tutulmuş ve Çin sarayı dışına çıkarılmamıştır. Beyaz çay o tarihten bu yana dünyada en az üretilen çay çeşidi olma unvanını hala korumaktadır.

Beyaz Çay İçmenin Faydaları

Günlük olarak tükettiğimiz diğer çaylara göre daha doğal olan beyaz çay bir çok faydayı da beraberinde getiriyor. Beyaz çayın diğer çaylardan farkı olarak sayabileceğimiz en büyük fark ise bu çayın tek tek ve el ile toplanmasıdır. Ayrıca bu çay diğer çayların aksine herhangi bir fabrikasyon işlemine dahil tutulmadığı için doğallığını muhafaza etmektedir. Bu sayede antioksidan içeriğini daha iyi muhafaza edebilen beyaz çay, serbest radikal oluşumunun önüne geçerek cilt sağlığı için olumlu etkiler bırakarak yaşlanma ve yıpranmaya karşı etkili olur. Bununla birlikte kuvvetli bir bağışıklık sistemi yapısının kurulmasında etkili rol oynar.

Beyaz Çayın İçindeki Maddeler

Antioksidanların yanı sıra içerdiği yoğun kateşinler sayesinde kan damarlarının genişlemesinde rol oynayarak kan basıncının düşmesini sağlar ve kalbimize düşen yükü azaltarak daha verimli çalışmasını sağlar. Ayrıca kan basıncının düşmesiyle birlikte tansiyon ve kolestrol seviyelerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Bütün bunların yanında yağ yakıcı özellikleri sayesinde tam bir diyet içeceği olan beyaz çayı gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Kahveyle karşılaştırıldığı zaman daha az miktarda kafein içerdiğinden dolayı gün içerisinde birden fazla tüketme konusunda rahat davranabilirsiniz.