• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeğin Kordonunun Geç Kesilmesi Faydalı Mı?

  • 1

Hayata ilk göz açış, mutluluk, bir bebeğin ağladığını duymak en güzel duygulardan bir tanesidir. 9 ay bekleyişin ardından doğum ile gelen mucizevi bebekler hayatımıza renk katar. En güzel düşüncelerin sağlıkla bitmesi için dua ettiğimiz, sağlıklı bebeğin kucağa alınması ile duygulu anlar. Yani, bebek doğumu denilince akla birçok şey gelebiliyor. Tabi, bugün ki konumuz bebek kordonu. Bebek kordonunun geç kesilmesi faydalı mı? Bebek kordonu geç kesilince ne olur?

Anneler bebekleri için en güzel şeyleri ister, sağlıklı ve sıhhatli olması için ellerinden geleni yapar. Son zamanlarda ortaya çıkan söylemler arasında bebek kordonun kesilmesi yer alıyor. Bebek kordonu geç kesilirse ne olur? Annelerin kafasını karıştıran bu konuyu açıklığa kavuşturmak istedik. İşte bebek kordonu hakkında bilmeniz gerekenler.

Bebek Kordonunu Kesmek İçin 30 Saniye Beklemeli

Normal doğum anında plesanta bebeği itmeye başlar. Doğum sonrasında ise plesenta ve göbek kordonu büzüşmeye başlar. Bu esnada yeni doğan bebeğe son kan pompalama işlemini gerçekleştirir. Kan basıncı dengelenmesi ile artık plesenta işlemini tamamlamış ve bir işe yaramaz hale gelir.

Doğada ise hayvanlar doğum yaptığında tüm pompalanan kan yavrusuna geçer. Ne yazık ki son zamanlarda hastanede yapılan doğumlarda plesenta erken kesilerek kan basıncını tam alamıyor. Peki, kordon ne zaman kesilmeli?

Doğum sonrasında bebek anne kucağına verildiği an göbek kordonu kendiliğinden son işlemini gerçekleştirerek bitirir. Kan pompalanması bittiği zaman pense atılarak kordon kesilmelidir. Yani bu süreç ortalama 30 saniye 5 dakika arasında değişkenlik gösterir. Yani kordon içinde ki kan tamamen bebeğe geçerek bebeğe kan pompalanması uygun olacaktır.

Kordonun Geç Kesilmesinin Faydası

  • Kordon geç kesildiğinde bebeğin kan hacmi artış gösterir. Bu sayede kan eksikliği, demir eksikliği anemisinin önüne geçilmiş olur. Hem de bebek kan anemisi sayesinde korunur.
  • Bebeğe son kanın pompalanması sayesinde dünyaya adaptasyonu artar.
  • Bebeğin erken doğması durumunda kordon geç kesilirse prematüre bebek daha sağlıklı hale gelecektir. Böylece organ hasarı önlenir, bebeğe kan gereksinimi olmaz.
  • Bebeğin ileri de demir eksikliği yaşama sorunu en az seviyeye düşer.