• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bahar Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 1

Bahar denilince akla bahar temizliği geliyor. Kışın kaloriferlerin yanması, havanın kötü olması ve islerden dolayı evimiz kirleniyor. Dip köşe temizlik yapmak için tam zamanı bahar ayları diyebiliriz. Çünkü artık kalorifer yanmıyor ve perdelerimiz is çekmiyor. Yağmur kar zamanı geçti ve camlarımızın temiz olması gerek. Derken birçok iş bizi bekliyor. Tabi hijyen açısından da bir o kadar önemli diyebiliriz. Ailemizin sağlığı açısından da önemli yere sahip olan bahar temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar var gelin bunlar neler birlikte göz atalım.

Evi Sık Sık Havalandırın

Bahar aylarında güneş açıyor ve dışarı da mis gibi bir hava oluyor. Hatta bahçeli bir eve sahipseniz mis gibi açan çiçek kokuları insanın içini cıvıl cıvıl ediyor. Aynı zamanda temiz hava evdeki mikropların ve bakterilerin giderilmesi için önemlidir. Evi havalandırmanız içeriye temiz havanın girerek kirli havanın dışarı çıkmasına yardımcı olur. Aynı zamanda enfeksiyonlardan da korunmanıza yardımcı olur.

Sabahları evi havalandırmanız da fayda var. Gece biriken kirli havayı, gazı ve kokuları dışarı atmak için oldukça uygun zaman. Havada asılı kalan mikropların giderilmesi için mutlaka evinizi havalandırın.

Klima ve Kaloriferlerinizi Temizleyin

Temizlik esnasında bir kış bizi ısıtmaya yardımcı olan kalorifer ve klimaların temizliğini yapmaya özen gösterin.

Diğer Dikkat Edilecek Noktalar

  • Evinizde kış aylarında muhtemelen hastalık geçiren biri olmuştur. İlaç dolabınıza göz atmayı ihmal etmeyin. Günü geçmiş ilaçları evinizden uzaklaştırın.
  • Varsa bodrum, ardiye, garaj gibi yerlerin temizliğini de unutmamak gerek. Özelikle ardiyede kullanmadığınız, eskimiş ürünleri atmaya özen gösterin.
  • Mutfak dolapları, kıyafet dolapları ve üstleri boşaltılarak silinmeli, içerisinden kullanılmayan eskiler varsa seçilerek atılmalıdır.
  • Banyo, tuvalet temizliğinde de birçok püf noktasına dikkat etmek gerekir. Lavaboların temizlenmesi, giderlerin açılması için çözücüler kullanmak ve nem, küf gibi kalıntılar varsa buraları silmek gerekir.
  • Çocuklarınızın oyun alanlarında da sıkı bir temizlik yapmak gerekir. Özellikle bahçe veya oyun alanlarında kırıklar, tehlike yaratacak şeyler varsa temizlenerek çöp kutusuna atılmalı.
  • Kanepe, halı gibi yerleri silerek veya yıkayarak temizlenmesine özen göstermeliyiz. Bu sayede bir kış boyunca halıların ve kanepe kumaşının arasında biriken bakteriler temizlenmeli.