• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bağlılık Teorisi Nedir İlişkinizi Nasıl Etkiler?

  • 1

Bağlılık teorisi ilişkiler hakkında tepki ve neden sonuçları arasında bilimsel bir bağ kurmaya çalışılan bir teoridir. Bu gibi durumlarda örnek olay ve tezlerle gelişen araştırma sonucunda insan psikolojisinin nasıl etkilendiğini hemen hemen buna benzer bir durumla tekrar karşılaşıldığında tercihlerin nasıl olabileceklerinden ve benzeri şeylerden bahseder. Aynı zamanda hayatı nasıl değiştirebileceğini de konu almaktadır. Bağlılık teorisinin birden fazla çeşidi olabilir. Taraflardan birinin veya ikisinin aralarında olan ilişkide saygı ve güven çerçevesinde yaklaşması gibi. Bu gibi bağlılıklarla oluşan evliliklerde yıkımın çok büyük travmalar sayesinde olabileceği de biliniyor.

Bağlılık Karaktere Göre Değişebilir

İnsandan insana farklılık gösterebilen bağlanma tarzlarının olabileceğini düşünmeliyiz. İnsanlar kendi ilişkilerinin temellerinin sağlam oturması için kendi psikolojik bağlanma tarzları vardır bu bağlanma tarzları sayesinde bazı şeyleri oturtabileceklerini ve eksikliklerini giderebileceklerini düşünürler. Her insanın ilişki yönetme stratejisi farklıdır kimi insanlar ilişkiye hemen isim koymamayı ve kaçamak takılmayı bir bağlanma teorisi olarak görebilmektedir. Fakat tarzınız ne olursa olsun bu konunun ilişkinizi etkileyeceği kaçınılmazdır. Bağlılık teorisinin ters tepmemesi ve rayında gitmesi için karşı tarafın analizini iyi yapmalı ona göre psikolojik bir analiz yapmalısınız. Günümüzde çok sayıda ilişki bitip başlamaktadır. Bu ilişkilerde bağlanma olmadığı için ayrılık kolay olmaktadır. Unutmamak gerekiyor ki bağlanma tamamen psikolojik olarak olmasa da tamamına yakını psikolojik olarak sağlanmaktadır.

Ufak Bağlılık Sağlayacak Yöntemler

Bağlılığı sağlayacağınız insanın ilişkide ki mesafesini iyi okumalı ve tavırlarını iyi algılamalısınız. Tıpkı bir futbol müsabakasında taktik yaparcasına onun da size karşı bir taktik uyguladığını bilip karşı taktik uygulamalısınız. Bu sayede onun atacağı adımları daha önceden atıp onun daha hızlı bağlanmasını sağlayıp etkileyici bir giriş yapabilirsiniz. Bir başka husus ise yöntemlerinizde sabit ve net olmayın. Yaptığınız hamle tam olarak bağlılık sağlayamadıysa ve gerekli süre geçmişse daha farklı bir psikolojik çizelge oluşturup bu stratejinizi uygulayabilirsiniz. Unutmayın ki psikolojik analiz yapabilen insanlar genelde karşısındaki insanı etkileyebilir. Satranç tahtasında bir sonraki hamleyi görebiliyorsanız bu oyunu kazanmanız kolay olacaktır.