• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bağışıklığı Güçlendiren Yiyecekler

  • 1

Havalar ısınmaya başladı diye hepimiz ince giyinmeye başlıyoruz ki, günün sonunda ya bir yağmur ya da rüzgâr ile karşılaşıyoruz. Ne giyineceğimizi bile şaşırdığımız şu sıralar kendimize ve bağışıklık sistemimize iyi bakmamız gerekiyor. Aksi taktirde ilkbahar aylarını hasta bir şekilde geçirebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yolu sağlıklı beslenmeden geçer. Dengeli beslenme ve antioksidan içeren yiyecekleri tüketmek bağışıklık sisteminin sağlam olmasına ve hastalanmamanızı sağlar. Uzmanlar her renk ve çeşit meyve sebzeyi yemeyi öneriyor. Böylece bahar aylarını neşeli ve sağlıklı bir şekilde karşılayabilirsiniz.

C Vitamini İçeren Yiyecekler

C vitamini antioksidan görevini en iyi yerine getiren vitamin çeşitlerindendir. C vitaminin vücudumuz için gerekli olması ve her gün düzenli olarak tüketmemiz gerektiğini biliyor musunuz? C vitamini tüketince içerisinde yer alan fitokimyasal maddeleri de almış olacaksınız. Bu maddeler bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla savaşmada etkilidir. Roka, maydanoz, portakal, limon gibi besinler bol miktarda vardır.

Beta – Karaten

Beta karaten sarı ve turuncu bitkilerde bulunur. En iyi antioksidanlar arasında yer alan bu besinleri tüketerek ilkbahar hastalıklarından korunma imkanına sahip olabilirsiniz. Salatalarınızı, yemeklerinizi renklendirecek bu besinleri sık tüketmelisiniz. Bunlar; havuç, ananas, bal kabağı, hurma, portakal, limon gibi.

Sarımsak

Sarımsağın içerisinde kükürtlü bileşenler mevcut bulunur. Bunun yanı sıra a, B1 ve C vitamini de içerir. Yani bağışıklık sistemini güçlendirecek ve antioksidan görevi gören en güçlü yiyeceklerden biridir. Yemeklerinizin, salatalarınızın ve soslarınızın içine ekleyerek bol bol tüketebilirsiniz.

Kırmızı Meyveler

Antioksidan görevi gören besinler arasında kırmızı meyveler yer alıyor. Pancar, kızılcık, greyfurt, nar gibi meyveler likopen ve antosiyanin içerdiği için kanser, kalp hastalıklarından korur ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Kefir

Bağırsak sağlığı tüm vücudu etkileyen etmenlerden biridir. Bağırsak sağlığımız ne kadar iyi ise o kadar dinç ve huzurlu oluruz. Bakterilerin yok olmasına yardımcı olan kefir aynı zamanda antioksidan görevi görür. Bağırsak kanserini önleyerek sağlıklı yaşam sunar.

Omega-3

Omega-3 insan vücudu için gerekli yağ çeşitlerinden biridir. Kalp ve damar hastalıklarını korumanın yanı sıra bağışıklık sistemine de iyi geliyor.