• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Az Işık İsteyen Ev Bitkileri

  • 1

Evde çiçek ve bitki yetiştirmek bazen olumsuz olarak sonuçlanabilir. Her bitkinin kendine özel istekleri ve yaşam koşulları vardır. Güneş sevmeyenleri, ışık sevmeyenleri, suyu az sevenler gibi daha birçok özellik sayabiliriz. Bunun için evinizin koşulları yetiştireceğiniz bitkiye uygun olup olmadığını bilmelisiniz. Eviniz az ışık alıyorsa, bugün sizlere az ışık isteyen bitkiler hakkında bilgi vermek istedik. İşte araştırmalarımız sonucunda az ışık isteyen bitki çeşitleri aşağıda ki gibidir.

Çiçek yetiştirmeyi sevenler iyi bilir her çiçek aynı ortamı kabul etmez. Bu nedenle evinizin ortamına uygun çiçek ve bitkiler satın alarak yetiştirmeniz gerekir. işte eviniz az şık alıyorsa yetiştirebileceğiniz bitkiler.

Eğrelti Otu

Halk arasında genellikle eğrelti otu olarak tabir edilen eğrelti, 12.000 çeşidi mevcut bulunuyor. Atkuyrukları da eğrelti çeşitlerinden olup, pek adı anılmayan bitkilerdir. Bu bitkilerin iç kısımlarında ki damarları belirgin şekildedir. Az ışıklı ortamda yetişerek evinize değişik hava katar.

Salon Yaprağı

Japonca dilinde haran veya baran olarak da anılan salon yaprağı, hemen hemen herkesin salonunda bulunması gereken güzel görüntülü bir bitki eşitidir.

Madagastar Dragon Ağacı

Asya ve Afrika ana vatanı olarak bilinen bitki, 50 farklı çeşide sahiptir. En önemli türlerinden bir tanesi doğal ortamda yetişen Dracanea Americana olarak bilinir. Geniş çaplı ufak ağaç tipindedir. Yapraklarının deseni rozet şeklindedir. Alacalı bir renge sahip olan bitki tropik ve değişik bir görünüme sahip. Aynı zamanda bu bitkinin çiçek açan çeşitleri de var.

Salon Sarmaşığı

Moorea’da bulunan Araceae ailesine mensup bitki türlerindedir. Ilıman evlerde iyi yetişen aşırı ışık gerektirmeyen bitki çeşitlerindendir.

Paşa Kılıcı

Yaprakları şerit şeklinde olan bitkinin, koyu renkleri bulunup, enine doğru gümüş renkler bulundurduğu, uçları sivri bitkilerdir. Yapraklar yukarı doğru kılıç vaziyetinde uzar. Bunların bodur tipleri de mevcut bulunur fakat onlar rozet şeklinde kenarlara doğru da uzar.

Nolina

Bu bitki doğrudan güneş ışığı istemez, dolaylı yollardan az ışıklı ile yeterli vaziyette büyür. Çok sıcak ve soğuk ortamı sevmez, hava akımlarından çabuk etkilendiği için nazik bir bitki çeşididir.