• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ayva Çekirdeği Maskesi Tarifleri ve Cilde Faydaları

ayva
 • 1

Ayva çekirdeği bilinen eski otlardan biridir. Vitamin, mineral ve antioksidan yönünden zengin ve besleyici bir yapısı olan bu bitki cilt için sayısız faydaya sahiptir. Kolayca uygulayabileceğiniz ayva çekirdeği maskesi tarifleri ile, sizde cildinize ihtiyacı olan bakımı en doğal ve etkili yoldan sunuyor olacaksınız.

Uyarı: Bu yazıda verilen ayva çekirdeği maske tariflerinde cildinizde alerjiye neden olabilecek herhangi bir madde olabilir. Bu nedenle yüzünüze sürmeden önce bileğinizde deneyiniz ve beklenmeyen bir etki görülürse kullanmayınız.

Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları

 • Ayva çekirdeğinin nem tutma özelliği olduğu ve cilt yaralanmaları ve tahrişinde ağrı kesici ve yatıştırıcı özellik gösterdiği bilinmektedir.
 • Ayva çekirdeğinin zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği cilt için oldukça faydalıdır.
 • Ayrıca hassas ciltler için bile güvenle kullanılan günlük kremlerin etkisini yok ettiği, cilt bakımı açısından oldukça önemli olan prafin ve praben yönünden de oldukça zengindir.
 • Cilt bakımı ve güzelliği için ayva çekirdeğiyle hazırlanan maskeler, doğal ve saf yapısı nedeniyle cildinizi besler.
 • Sivilce ve kırışıklıklara karşı savaşmada oldukça etkilidir. Ek olarak, ciltteki yağı düzelemeyi de kolaylaştırır.

Cilt Bakımı için Ayva Çekirdeği Maskesi

Cilt lekeleri ve sivilcelerden kurtulmayı kolaylaştıran bu maske tarifi ayva çekirdeğinin nimetlerini en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacak. Kırışıklara ve ince çizgilere karşı da etkilidir.

Hazırlanışı

10gr ayva çekirdeği ezilerek toz haline getirilir. 1 çay bardağı gül suyu toz haline getirilmiş ayva çekirdekleriyle karıştırır. Karıştırma işlemi oluşan karışım jel kıvamına gelene kadar sürdürülür. Karışım hazırlanırken kullanılan envanterin temizliği çok önemlidir. Ayrıca karıştırırken tahta kaşık kullanılması tavsiye edilir.

Karışım hazırlandıktan sonra temiz cildinize uygulayın ve 10 dakika kadar bekletin. Ardından ılık suyla cildinizi temizleyin.

Göz Çevresi Güzelliği için Ayva Çekirdeği Maskesi

Göz çevresindeki kırışıklıkları azaltmada etkili olan bu maskeye ek olarak Göz Kırışıklıkları Nasıl Geçer yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 fincan gül suyu
 • 2 yemek kaşığı ayva çekirdeği
 • 1 yemek kaşığı doğranmış meyan kökü
 • 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı

Hazırlanışı

Ayva çekirdekleri ve meyan kökü gül suyu içine eklenerek bir gece boyunca bekletilir. Ertesi gün meyan kökü ve ayva çekirdekleri karışımdan çıkarılarak atılır. Daha sonra buğday tohumu yağı kalan jele eklenir ve iyice karıştırılır.

Hazırlanan karışım parmak uçlarıyla dairesel hareketlerle temizlenmiş göz çevresine yedirilir. 20-30 dakika sonra hafifçe durulanır.

Etkileri

Bu karışım kırışıklıkların düzelmesine, göz çevresinde oluşan yorgunluk çizgilerinin ve lekelerinin temizlenmesine yardımcı olur.

Yağlı Saçlar için Güçlendirici Ayva Çekirdeği Maskesi

1 yemek kaşığı kadar ayva çekirdeğine 2 bardak su ilave ederek kaynatın. Su kaynadıktan sonra altını kısıp 5-10 dakika kadar bekletin. Daha sonra suyunu süzün. Kaynatılmış ayva çekirdeklerini iyice ezerek karıştırın. Oluşturduğunuz püreyi saç uçlarınıza uygulayarak 10-20 dakika kadar bekletin. Daha sonra saçlarınızı ılık suyla durulayın.

Bu bakımı haftada 1 gün tekrarlayabilirsiniz. Hazırladığınız maskeleri buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz, fakat bekletme süreleri maksimum 1 ay olmalıdır.

Maskeyi deneyip beğendiyseniz yorum yapıp bu içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.


ETİKETLER