• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ayakta Görülen Cilt Sorunları

  • 1

Cilt problemleri genel olarak yorgunluk ve düzensiz beslenmeden dolayı kaynaklanmaktadır. Özellikle yorgunluktan kaynaklı genel olarak ayakta görülen cilt sorunları sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Genel olarak ayakta görülmekte olan başlıca cilt sorunları arasında ayak mantarı gözlemlenmektedir. Ayak mantarı kaşıntı ve soyulma gibi çeşitli cilt sorunlarına sebebiyet verebilmekte ve bu da kişiyi büyük ölçüde rahatsız etmektedir. Ayakta meydana gelen mantar tedavi edilmez ise daha da ilerleme göstererek farklı ve kalıcı cilt sorunlarına da sebebiyet verebilmektedir.

Ayaklardaki Cilt Problemine Evde Nasıl Çözüm Üretilir

Ayakta görülen cilt sorunlarına sebebiyet vermemek adına ayak bakımının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ayakların düzenli bir şekilde yıkanması, tırnakların düzenli bir şekilde kesilerek törpülenmesi ve çeşitli bakım uygulamaları nasır oluşumu, tırnak batması ve ayak mantarı gibi cilt problemlerinden korunmaya yardımcı olmakta ve daha sağlıklı bir ayaklara sahip olmanızı sağlamaktadır.

Ayaklarınıza düzenli olarak yaptıracağınız masaj ve ayak banyosu ayaklarınızın ağrısını ve şişliğini önlemeye yardımcı olmakta ve rahatlatıcı etkiler yaratmaktadır. Ayaklarımız tüm vücudumuzu taşımakta olduğundan dolayı en çok yorulan ve en çok bakım isteyen organımızdır. Bu sebeple ayak bakımı asla aksatılmamalıdır.

Evde Ayak Bakımı

Ayak sağlığı ve ayak bakımında ayakkabı seçimi rahatlık açısından büyük önem taşımaktadır. Ayakkabının ayağı sıkması sonucunda ayaklarda çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir. Yaz ayının gelmesi ile birlikte yazlık ayakkabılar ayakların daha da ön plana çıkmasını sağlamakta ve özellikle bu dönemlerde ayak bakımı büyük önem taşımaktadır. Ayak bakımınızı evde çeşitli bakım kremleri ve bakım uygulamaları ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bayanlarda ve erkeklerde en sık rastlanmakta olan ayak problemlerinden biri de ayakta oluşan çatlaklardır. Her banyo sonrası düzenli olarak ayaklarınızı ponza taşı ile törpüleyerek ölü derilerden ve nasır oluşumundan kolay bir şekilde kurtulabilir ve çatlakların önüne geçebilirsiniz. Bu uygulamadan sonra ayaklarınıza uygulayacağınız bakım kremleri de ayaklarınızın yumuşamasına ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Bunun  yanı sıra parmak aralarınızın nemli ve ıslak kalmamasına dikkat etmeniz mantar oluşumunu engellemeniz açısından büyük önem taşımaktadır.