• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Aşırıya Kaçılan Makyajın Zararları

  • 1

Makyaj yaparken abartı yapıp yapmadığını nereden anlaşılır? Peki aşırıya kaçılan makyajın zararları var mı? Uzmanlar ve dermatologlar tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda bir birine giren ürünlerin tepkimesi nasıl olur? Ne derece zararlı? Gelin birlikte yazımızda fazla makyajın zararları hakkında uzmanlar ne diyor göz atalım.

Tıkanmış Gözenekler Kaçınılmaz Oluyor

Çoğu makyaj ürünü gözeneklerin kapanmasına neden olur. Ciltteki gözenekler nefes almak adına daha çok gözenek üretmeye başlar. Bu ekstradan üretilen gözenekler ilerleyen zamanlarda kırışıklıklara ve cilt sarkmalarına neden olur.

Bir ürünü kullanırken seviyeli bir şekilde kullanmakta fayda var. Biz cildi kaç kat kapatırsak o derece cilt hava almaya çalışacak ve ilerde bunların sıkıntısını çekeceksiniz. Uzmanlar tarafından bu duruma cilt tıkanmalarının kaçınılmaz olduğu söyleniyor. Kir ve bakterilerin de birleşmesi ile gözenekler tıkanır, akne ve sivilce kaçınılmaz olur.

Enfeksiyon Kapma Olasılığı Artıyor

Yüzünüzü temizlemeniz, cilt temizliği için sizce ne kadar yeterli? Makyaj çantanız ve makyaj aparatlarınız ne kadar temiz?

Özellikle makyaj yaparken göz ile temas eden şeylerin temiz olmasına dikkat etmek gerekir. Sadece bu değil allık fırçamız, göz farı pamukları – fırçaları ve en önemlisi de makyaj çantanızın temizliğini sık sık yapmanız gerekir. Aksi durumda enfeksiyon kapma olasılığınız kat ve kat artıyor.

Diğer bir yandan makyaj malzemeleri tamamen kişisel olmalı ve arkadaş, akraba ile paylaşılmaması gerekir.

Kırışıklıklarınız Daha Kötü Olabilir

Cilt oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Ne kadar fazla dokunur ve makyaj uygularsak o kadar fazla kırışıklığa neden olacaksınız. Cildimize ve özellikle göz çevremiz etrafında ki yumuşak yapıya ne kadar uygulama yaparsak o kadar elastikliğini kaybetmiş olacak. Kırışıklık oluşumu artacak.

Yan Etkiler İçin Risk Altındasınız

Günümüzde organik ürün tüketmenin faydaları o kadar büyük ki, oldukça önem verdiğimiz bir kavram oldu. Peki, cilt için kullandığımız ürünler ne olacak? Cilt bakımında kozmetik ürünlerinin birçoğu kimyasal, renk ve çeşit olsun diye aldığımı üründe çok. Ne kadar fazla makyaj ürünü kullanırsanız o kadar cildi toksin altında bırakmış olursunuz. Bunu önlemek için aşırı makyajdan kaçınalım.