• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Arı Sütünün Faydaları Neler?

  • 1

Bursa ilinde yetiştirilen arılardan gram gram arı sütü sağılıyor. Bu sayede birçok insan şifaya kavuşarak tedavi oluyor. Peki, arı sütünün faydaları neler? Arı sütü neye iyi gelir? Arı sütü sağımı oldukça zor ve zahmetli bir iş diyebiliriz. Bursa’da ki bir firmada arı sütü 6 bin liradan kilosunun satıldığı söylendi.

Arı sütü sağımı Nisan ayında başlayarak Eylül’e kadar devam eder. Özellikle ilaç ve kozmetik sektörünün vazgeçilmezlerinden biri olan arı sütü çocuğu olmayan çiftler tarafından çok tercih ediliyor. Aynı zamanda çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi içinde gerekli olduğunu belirtmek isteriz. Kovanlarından zor çıkarılan arı sütü pahalılığı nedeni ile gram gram satılmaktadır.

Arı Sütü Nasıl Sağılır?

Arıcılar tarafından büyük bir dikkatle çıkarılan arı sütleri 3 gruba ayrılmaktadır. Bunu şu şekilde tabir edelim; bir grup kovanlar lavra için ayrılır, diğer kısımlarda yumurta aktarımı gerçekleştirilir. Son grupta ise sağım işlemi gerçekleştirilerek sizlere sunuluyor. Yani ortalama 120 adet kovanı bulunan bir arıcı sadece 36 kovanda sağım işlemi gerçekleştiriyor. Bu 36 kovandan 400 gram kadar arı sütü elde edilmektedir.

Kilosu 6 bin liradan satışa sunulan arı sütü şifa dağıtma için kişilere sunuluyor. Piyasada bal veya polen ile karıştırılarak karşınıza çıkıyor.

Bursa’da arı sütü sağımı yapan bir vatandaşın anlattığına göre 120 kovan içinde 9’ar adet çıta bulunuyor. Günlük bu çıtalardan bir tanesi alınarak sağım işlemi gerçekleştiriliyor. İlk işlem siyah peklere ana arının yumurtlaması beklenir. Sonrasında yumurtalar alınarak genç arıların olduğu peteklerin içine aktarılır. Genç arılar ise peteklerin içini süt ile doldurması ile 72 saat sonrasında sağım işlemi gerçekleştiriliyor.

Yani 120 kovan içinden sadece 36’sını sağma işlemi gerçekleştiriliyor. Ve 36 kovandan 400 gram kadar arı sütü çıkıyor.

Nisan ayında başlayan bu işlem soğukların yaklaşması üzerine Eylül ayına kadar devam eder. Ailelerin ilk tercihi çocuk gelişiminde kullanmak ve bebeği olmayan çiftler tarafından tercih ediliyor.

Arı Sütü Saklama Koşulları

Arı sütü -18 derecede olacak şekilde 24 ay kadar saklanabilir. Buzdolabında da yani -4 derecede 40 gün kadar saklanabilir.

Günlük tüketimi ise normal insanlarda yarım gram olurken, hasta insanlarda ise 1 gram olarak tüketilmelidir.