• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Annelerin Kabusu Meme Başı Çatlakları

Annelerin Kabusu Meme Başı Çatlakları
  • 1

Annelerin Kabusu Meme Başı ÇatlaklarıANNELERİN KABUSU MEME BAŞI ÇATLAKLARI

Anne adaylarının en büyük sorunlarından birisi meme başı çatlaklarıdır. Meme başı çatlaklarına emzirmenin ilk dönemlerinde daha belirgin olmakla beraber devamında da rastlamak mümkündür. Bu dönem çatlaklardan oluşan kanamalar ve ağrılardan dolayı hem anne, hem de bebek için zorlu bir süreçtir. Annenin ağrılardan dolayı emzirmek istememesi bebeğinde anne sütünden yeterince faydalanamamasına neden olmaktadır. Şimdi bu sorunla nasıl baş edebiliriz ona bir bakalım;

-Öncelikle meme başı çatlağı oluşmasını engellememiz gerekir. Bunun için doğuma yakın dönemde meme başını nemli tutmaya başlayabiliriz. Nemli tutmanın en sağlıklı yolu günde birkaç defa zeytinyağı sürmek olabilir. Doğum gerçekleştikten sonra ise doğru emzirme kurallarına uyarak bu çatlakların oluşmasını engelleyebiliriz.

-Bebeği ilk emzirmeye başladığımızda göğüs ucunun kahverengi kısmının (areola) tam olarak verilmesi gerekir. Bebek sadece meme başını emmeye başlarsa böylece çatlaklara davetiye çıkarmış oluruz. Her emzirme sonrası meme başını zeytinyağı ile nemlendirebilirsiniz. Zeytinyağı meme başını nemlendirip kuruyup çatlamasını önleyecektir. Ayrıca zeytinyağı sürdüğümüz zaman memeyi emzirme esnasında temizlemeye gerek olmadığından anne için kolaylık olur ve meme başının yıkamadan kaynaklı kuruluğunu engellemiş oluruz

-Bütün bunlara rağmen çatlak oluşmuş ise memeleri ılık su ile silmeliyiz ve havalandırılarak kurulamalıyız. Sızıntılar nedeniyle kuruyup yapışmasını engellemek için sık sık ped değiştirmeliyiz. Yüzeysel bir iltihap için antibiyotikli krem kullanılması gerekirse emzirme öncesi meme yıkanıp  durulanmalıdır.

-İlk günlerde oluşmayan çatlaklar daha sonra oluşmaya başladıysa bunun farklı nedenleri olabilir, böyle durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.


ETİKETLER