• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Adet Döneminde Saç Boyanır Mı?

  • 1

Adet döneminde saç boyama işlemi yapılır mı yoksa yapılmaz mı sorusunun cevabını anlamak için, kadınların öncelikle bu süre zarfında neler olduğunu bilmesi gerekir. Doğumda, her kız bir yumurta rezerviyle doğar. Menopoza kadar ergenlik yaşayarak her ay yumurtlayarak her kadının yumurta rezervi azalır. Bu nedenle, olası bir hamilelik için, bu yumurtlama döneminde, bir kadının rahim duvarı, embriyoyu tutmak için kendini hazırlamak için kalınlaşır.

Bu doku bir embriyonun uterusa tutunmasını ve kendisini beslemesini sağlar. Bununla birlikte, hamilelik gerçekleşmediğinde, bu doku kesilip çatlar ve kanla damarları açarak vücuttan dışarı çıkar. Dokunun vücudun dışına çıktığı bu süreç, adet dönemi olarak adlandırılır. Bu süreç bir kadın için normal bir süreçtir. Bu kanın kirli olduğu veya bir kadının belirli doğal ve günlük faaliyetlerden uzak olması gerektiği gibi inançlar boş inançlardır. Bu bağlamda, bir kadının adet dönemi boyunca saçlarını boyaması sorunu düşünülmelidir.

Adet Döneminde Uygulanan Boya Saça Tutunabilir Mi?

Menstürasyon dönemi, bir kadının hormon dengelerinin değiştiği, vücudun sıcaklığının arttığı ve belirli kimyasallara karşı verdiği reaksiyonun değiştiği bir zamandır. Bu nedenle, bazı kadınlar adet dönemlerinde olduklarında ve saçlarını boyadıklarında, saçlar boya tutamaz, hatta birkaç saat içinde kuafördeki saç dökülme oranları da artabilir. Özellikle hormon dengelemelerindeki değişiklikler, boyanın saçı etkilemesini önleyebilir.

Çoğunlukla saçlarını sarı, kırmızı veya platin gibi daha açık renklerle boyayan kadınlar aldıkları renkten memnun değillerdir. Boya saça etkili bir şekilde tutunamadığından, beyaz saçlar örtülmez ve istenilen renk saç üzerinde etkili olmaz. Bu bağlamda, daha koyu tonlarda saç boyamak mümkün olsa da, daha açık renkler söz konusu olduğunda, adet döneminin bitmesini beklemek daha iyi olabilir. Regl dönemi ve saç boyama arasındaki ilişkinin bilimsel bir açıklaması olmamasına rağmen, bu konuda şikayette bulunan kadınlar var. Bu tüm kadınlar için geçerli olmamasına rağmen. Adet dönemi bir kadının fiziksel ve duygusal değişimlerden geçtiği bir zamandır, vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak, saçları boyarken karşılaşılan sorunlar gibi benzer problemlere neden olabilir.