• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

7 Adımda Porselen Makyaj Yapımı

makyajlı kadın
  • 1

Porselen makyaj denilince akla hemen, çarpıcı göz ya da aşırı yoğun çalışılmış dudaklar ve pürüzsüz bir ten gelir. Dışarıdan mükemmel bir görüntü veren bu makyaj, aslen cilde zarar da verebilen bir makyaj türüdür. Bu sebepten bir uzman elinden geçmenizde fayda vardır. İşini iyi yapan bir makyöz, bu makyajı size rahatlıkla uygulayabilir. Yine de kendiniz yapmak istiyorsanız, gelin birlikte nasıl yapabileceğinize bir bakalım.

İlk olarak; kullanacağınız ürünlerin kalitesi çok önemlidir. Mümkün olduğunca iddialı ve kaliteli markaların ürünlerini kullanmaya dikkat edin. Böylelikle cildiniz hem daha az hasar hem de çok daha hoş ve güzel görür. Makyaj malzemeleriniz hazır vaziyetteyse başlayalım.

1. Fondötenle Başlayın

Porselen makyaja ilk adım sizin de bildiğiniz gibi fondötenle atılır. Su bazlı fondöten tercih edilmelidir. Fondöten hem yüzünüzle hem de boyun kısmınızla ton açısından örtüşmek durumundadır, aksi halde hem makyaj sırıtacaktır, hem de teninizde farklı iki ton bulunacaktır. Bu da görsel zevki bozar ve çirkin bir tablo ortaya çıkar.

2. Kapatıcı ile İnatcı Bölgelere Müdahale

Doğru fondöteni seçtikten sonra yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yüzünüzde lekeler varsa ve kapanmıyorsa; asla daha fazla fondöten kullanayım gibi bir düşünceye kapılmayın. Bu işlemi kapatıcı ve pudra yardımıyla da yapabilirsiniz. Porselen makyaj, saatlerce yüzde sabit kaldığı için, cildinizi yoracaktır. Bu yüzden fazla malzemeden kaçının, yeteri kadar kullanmaya bakın. Zira makyajı yüzden çıkarma işlemi de sanıldığı gibi kolay değildir.

Fondöten işlemi bittikten hemen sonra; yüzünüzde kapanmayan bölgeler için, yeterli miktarda kapatıcı kullanmanız gerekecek. Genel olarak burun üstü, dudak üstü ve gözaltlarında kapatıcı kullanılır, siz de işe bu bölgelerden başlayabilirsiniz.

3. Pudra

Kapatıcı uygulamasının hemen ardından pudra uygulamasına geçiş yapmanız gerekiyor. Normal kullandığımız pudralar, maalesef ki porselen makyaj için çok uygun olmuyor. Taş pudra dediğimiz pudralar tam da bu makyaj için üretime sunulmuş. Islatılarak yüze uygulanan pudra, yüzünüzdeki pürüzleri yok etmek ve size çarpıcı bir görüntü kazandırmak için ideal.

4. Odak Seçimi

Pudra işleminden sonra, makyajın odak noktası neresi olacaksa o kısma daha yoğun çalışmanız gerekecek. Bu da genelde ya gözde olur ya da dudaklarda. Eğer dudaklarınıza dikkat çekmek istiyorsanız, göz makyajınız hafif olmalıdır. Fakat tam tersi diyorsanız, gözlerinize yoğunlaşın.

Mat bir farla işe başlayabilirsiniz. Günlük makyajda kullandığımız farlar da, porselen makyajda çok işimize yaramıyor. Porselen makyaja uygun far almalısınız. Farı gözlerinizin kirpik uçlarından başlamak kaydı ile kaş altlarınıza kadar yayın. Far uygulaması bittikten sonra, hafif parlatıcı beyaz tonlarda başka bir far ile kaş diplerinize, beyaz far uygulaması yapın. Bu işlem gözlerinizdeki çarpıcılığı ortaya çıkaracaktır.

5. Eyeliner

Daha sonra eyeliner uygulamasına başlayacağız. Eyeliner mümkün olduğunca düz ve kusursuz çekilmeli. Eyeliner çekeceğiniz bölgeyi iyi ayarlamalısınız ve kuyruklu çekmeniz daha güzel bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. Bu işlemi de tamamladıysanız, mat siyah rengi veren ve kirpiklerinize dolgun bir görünüm kazandıracak maskara ucu kullanmalısınız. Bu detay çok önemlidir.

6. Allık ve Ruj Seçimi

Makyajınızın en ağır kısmını bitirmiş bulunmaktasınız. Artık allık ve ruj uygulamasına geçebiliriz. Makyajın odak noktası gözler olduğu için dikkati başka bir noktaya çekmemek adına, hafif bir allık kullanmanız gerekiyor. Şeftali ve pembe tonlarını tercih edebilirsiniz. Allık işleminden sonra ise, dudaklarınıza birkaç dokunuş yapmanız gerekiyor. Hafif tonlarda bir ruj işinizi görecektir. Ten rengine yakın tonları tercih edebilirsiniz ya da parlatıcı krem rujlar işinizi görecektir. Soft tonda bir dudak kalemiyle dudak çevrenizi belirginleştirin ve rujunuzu taşırmadan, dudaklarınıza uygulayın.

7. Son Rütuşlar

Eğer makyajınızın odak noktası dudaklarınız olacak ise, bu işlemi tam tersi şekilde uygulayın. Gözlerinize hafif tonlar, dudağınıza da mat ve çarpıcı tonlar uygulayın. Bütün işlemler bittikten sonra, makyajın daha fazla yüzünüzde kalması için, sabitleyici sprey kullanın. Böylelikle uzun saatler sonrasında bile makyajınız ilk halini koruyacaktır.


ETİKETLER