• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Zayıflatan Light Ürünler

  • 1

Kilo sorunları olanlar, her tür destekten faydalanmak isterler. Light ürünler de genellikle bu desteklerden biri olarak düşünülür pek çok kişi tarafından. Bu nedenle “light ürünler zayıflatıyor mu?” so-rusunu cevaplamadan önce light ürünlerin ne olduğunu açıklamalıyız.

Light Ürün Ne Demektir?

Light ürün, yağı, şekeri ve kalorisi azaltılmış ürün demektir. Light ürünlerin diğer normal ürünlerden farkı daha az kalori içermesidir. Yani light ürünlerde de bir kalori vardır.

Bazı firmalar tarafından uygulanan bir yönteme özellikle dikkat etmek gerekir: Paketin üzerinde çoğu zaman yarım porsiyon ürünün kalorisi büyük puntolar ile yazılmakta ve tüketicide bir algı yanılsaması yaratılmaya çalışılmaktadır.

Tüketiciye düşen light ürün almak istediklerinde de ürün içeriği ve etiketini dikkatlice okumak ve kendi değerlendirelerini yaparken algıda hata yapmamaya çalışmaktır. Unutulmamalıdır ki; light ürünlerde de bir miktar kalori vardır.

Light bisküi ve krakerlere gelecek olursak, kilo vermek kadar sağlıklı beslenmenin de önemli olduğu her zaman akılda tutulmalıdır. Bisküi ve krakerlerde, hatta paketli çoğu üründe genellikle glikoz ve mısır şurubu ya da yağ bulunmaktadır. Bu, sağlığın tehlikede olduğu anlamına gelir.

Benzer şekilde light süt ve yoğurt ürünlerinde de durum yaklaşık olarak aynıdır. Bu ürünler özellikle doymuş yağ oranı az olarak kolesterolü yüksek kişiler için üretilmiştir.

Light Ürün Ne Kadar Zayıflatır?

Şimdi başa dönecek olursak; “Light ürünler zayıflatıyor mu?” sorusuna verilecek cevap şu olacaktır: HAYIR…..

Çoğu kez zayıflamaya çalışan kişilerde, light ürünleri istedikleri kadar tüketerek zayıflayabilecekleri, yanlış algısı genel olarak görülmektedir. Oysa kilo vermek isteyen kişiler bilmelidirler ki; özellikle paketli light ürünler yerine meyva ve kuruyemiş gibi sağlıklı ve doğal besinler tüketmek bu süreçte daha faydalı sonuçlar verecektir.

Sadece light süt ve yoğurt tüketerek de zayıflamak da mümkün değildir. Araştırmalar, light ürünlerin zayıflatmadığını ortaya koymuştur. Diyetlerde light ürünler ile kaloriyi azaltmak, ihtiyaç duyulan yağın azalmasına ve kabızlığa neden olmaktadır. Bu da kilo vermeyi iyice zorlaştırır.

Zayıflama sürecinde önemli olan, günlük olarak alınan kalorinin, harcanan kaloriden daha az olmasıdır. Bu süre boyunca bireyler, süt ve süt ürünlerinde doğal olarak yağı az olan türleri seçebilirler. Örneğin keçi peyniri, lor peyniri ya da kaymaksız ev yoğurdu daha az yağlı olacaktır.

Ayrıca zayıflamak için bisküi, şeker, kızartma ve abur – cubur türü yiyeceklerden uzak durulduğunda kendiliğinden bir kilo kaybı olacaktır. Önemli olan bu yiyeceklerden yaşam tarzı olarak uzak kalmayı sağlayabilmektir.


ETİKETLER