• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yüz ve Boyun Gerginleştiren Hareketler

yüz hareketleri
  • 1

Yüz kaslarımız gün içerisinde mimik hareketlerimizi yaparken sürekli çalışırlar. Yemek yerken, gülerken, konuşurken sürekli olarak kullanılırlar. Bu kasların çalışmasıyla zamanla mimik kırışıklıkları ortaya çıkabilir. Yani sadece yüz kaslarının çalışıyor olması, yüzü gerginleştirip dikleştirmek için yeterli değildir. Doğru masaj teknikleriyle yüz kaslarımızı derimizle birlikte daha gergin ve sıkı bir hale getirebiliriz. Yüz kaldırma veya yüz gerginleştirme egzersizleri olarak bilinen bu hareketleri düzenli olarak uzun süre uyguladığınızda cildinize faydası olduğunu göreceksiniz.

Bu hareketleri yaparken masaj yağı, losyon veya krem kullanmak size kalmıştır. Dilerseniz E vitamini içeren doğal yağlarla da yapabilirsiniz. Cildinize zarar vermeyecek, kimyasal içermeyen ürünleri tercih ediniz. Dilerseniz hiçbir ürün kullanmadan da yapabilirsiniz.

Yüzünüzü Isıtın

İlk adım yüz kaslarımızı ve yüz dokusunu ısıtmak ve diğer hareketlere hazırlamak. Bunun için avuç içinizle çok bastırmadan çeneden elmacık kemiklerinize doğru cildinizi yukarı itin. Her iki yanak içinde yapınız.
Aynı şekilde avuç içini kullanarak alın bölgesini de yukarı doğru iterek açma ve ısıtma hareketi yapınız.

Mimik Kırışıklıkları için Gerginleştirme Hareketi

Kırışıklıklar için yaptığınız hareket mutlaka kırışık yönünün tersine olmalıdır. Dudak ve ağız yanından elmacık kemiklerinize doğru parmaklarınızla masaj uygulayınız. Unutmayın masaj yönü yukarı ve kırışıklığın tersine doğru olmalı. Sanki o bölgedeki kırışıklığı açmaya çalışıyormuş gibi masaj uygulayınız.

Yanak ve Dudak Çevresi Kırışıklıkları

yüz gerginleştirme

Görseldeki gibi sağ elinizi şakağınıza koyarken, sol elinizle cildinizi dudak yanından şakağınıza doğru yukarı itip bırakınız. Bu şekilde 7-8 kez tekrarlayıp diğer yanağınıza geçiniz. Bu yanak ve dudak çevresi bölgesi için gerginleştirici ve kaldırıcı bir botoks etkisi yapar.

Göz Çevresi Kırışıklıkları

Göz çevresindeki kırışıklıkları göz altında ve göz diplerinden şakağa doğru meydana gelebilir. Gözlerinizi kısarak güldüğünüzde bu kasları görebilirsiniz. Zamanla o bölgede kırışıklık meydana gelir. Bu kırışıklıkları azaltmak ve gelişimini yavaşlatmak için şöyle bir masaj hareketi yapabilirsiniz:
Orta ve işaret parmağınızı gözünüzün altına yerleştirin. Sağ gözünüz için saat yönünün tersine, sol gözünüz için ise saat yönünde bir daire çizerek kaşınızın üzerinden burnunuza doğru parmaklarınızla masaj yapın. Bu hareketi birkaç defa tekrarlayın.
Ek olarak, Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Geçer yazımızı mutlaka okumalısınız.

Boyun Kırışıklıkları

Çene altı ve çene çevresinden başlayıp boyuna kadar inen kırışıklıklar için yüzü kaldırıcı birkaç farklı egzersiz vardır. İlk hareket olarak şununla başlayabilirsiniz:
Tavanı görebileceğiniz bir şekilde kafanızı geriye doğru yatırınız. Bu esnada boynunuzu iyice gerginleştirmek için alt dudağınızı üst dudağınıza doğru itiniz. Bunu, ister dudak ister çene kaslarınızla da yapabilirsiniz.
Bir diğer hareket elle masaj uygulamasıdır. Kafanızı 20-30 derece kadar geriye yatırınız. Parmaklarınızı kullanarak, boynunuzdan çenenize doğru cildinizi yukarı iterek masaj yapınız.

Şaşırma Hareketi

Son olarak yüzü genel olarak çalıştıran bir hareket verelim. Bu egzersiz; çene, boyun, ağız ve göz çevresi için iyi gelecektir. Sanki bir şeye çok şaşırmış gibi gözlerinizi ve ağzınızı açınız. 5 saniye kadar bu pozla bekleyiniz. Kaşlarınızı yukarı doğru kaldırmayınız.
Videolu bir yüz gerginleştirme hareketleri örneği arıyorsanız Buraya Tıklayıp videoyu izleyebilirsiniz. Anlattığımız hareketlerin birçoğunu içeriyor. Sorularınızı yorum atarak sormayı ihmal etmeyin, güzellikle kalın!


ETİKETLER