• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yurtdışına İlk Defa Çıkanlar İçin Tavsiyeler

  • 1

Birçok insanın hayali olan yurtdışına çıkma ve seyahat etme özgürlüğü, hayalleri süslemesi kadar olumsuzlukları da göz ardı edilmeyecek önemli bir konu olmaktadır. Bu yazımızda, yurtdışına ilk defa çıkanlar için tavsiyelerimize kulak verebilir ve önerilerimizden faydalanabilir. Yolculuğunuz öncesi ve sonrasıyla birlikte seyahat ve amacınız doğrultusundaki ziyaretlerinizde donanımlı olmalısınız. Dil ve parasal konuları es geçmemeli ve yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmelisiniz. Farklı kültür ve insanlarla kuracağınız ilişkinin biçimi de, seyahat planınızı büyük oranda etkileyecektir.

Planlama Süreci

Öncelikle, kendinize sağlıklı bir plan çizmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Yurtdışına çıkmak belirli oranda bir plan gereksinimi doğurmaktadır. Herhangi bir hayal kırıklığı yaşamamak ve gittiğiniz ülkede rahat etmek istiyorsanız planlamanızı sağlam yapmalısınız. İlk defa yurtdışına çıkacak insanların gidecekleri ülkeler hakkında bilgi edinmesi ve yurtdışındaki insanların tecrübelerinden yararlanılması gerekmektedir.

Yurtdışına Çıkmadan Önce

Yurtdışına çıkacaksanız ve telaşlarınızı yenemiyorsunuz. O halde, kendinize sağlıklı bir plan çizmeli ve yolcuğunuz süresince karşılaşabileceğiniz zorlukları engellemelisiniz. Yurtdışı seyahatleri, pasaport ya da vize, parasal kaynak, kültürel birikim ve dil eksenini de beraberinde getirmektedir. Gideceğiniz ülkenin iklimi, para birimi, kültürel değerleri vb. birçok konuda fikir sahibi olmalısınız. Banka hesaplarınızı kontrol etmeli, hafif bir seyahat çantası ile amacınız doğrultusunda yurtdışı hedeflerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Yurtdışı Seyahatlerinde Nelerle Karşılaşılabilir?

Her ülkenin kendi iç dinamikleri vardır. Kültür, ekonomi, iklim ve benzeri birçok konuda olumlu ya da olumsuz unsurları göz ardı etmemelisiniz. Seyahat ya da iş amacıyla yurtdışına gitmek istiyorsanız, planlamanızı doğru yapmalı ve yaşanabilecek hayal kırıklıklarının önüne geçmelisiniz. Dil konusunda endişeleriniz var ise, sağlıklı bir zihin ve amacınızın keskinliği doğrultusunda başarılı olacağınızdan şüpheniz olmamalıdır. Yurtdışına gitmek konusunda sizlere söylenecek olumsuz ve yararsız düşüncelerden uzak durmalı ve kendinizi bildiğiniz sürece her engeli aşacağınıza inancınız olmalıdır. Gideceğiniz ülkelerin belgeselleri ve o ülke hakkında yazılan gezi yazılarına kulak vererek sorunsuz bir süreç yaşayabilirsiniz. Son olarak, yurtdışına ilk kez çıkmanızın özgüveninizde herhangi bir tahribat yaratmamasına dikkat etmeli ve amacınızı gerçekleştirmelisiniz.