• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yorgunluktan Kurtulmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 1

Pek çok insan çoğu zaman yorgun ve yorgun hissetmekten şikayet ediyor. Yorgunluk nedeniyle, enerji, fiziksel veya zihinsel tükenme ve motivasyon eksikliği oluşabiliyor. Kişisel diyet ve yaşam tarzı alışkanlıkları dâhil olmak üzere tıbbi ve tıbbi olmayan yorgunluk nedenleri olabilir. Yorgunluğa katkıda bulunabilecek bazı yaygın faktörler stres, anksiyete, depresyon, anemi, diyabet, gebelik, emzirme, yetersiz uyku, yetersiz beslenme, obezite ve aşırı egzersizdir. Çok fazla kafein tüketmek, çok fazla alkol almak ve abur cubur tüketmek enerji seviyenizi de etkileyebilir. Sürekli yorgun hissetmek işteki performansınızı, aile hayatınızı ve sosyal ilişkilerinizi olumsuz etkileyebilir. Ama eğer yorgunluğunuz küçük meselelerle ilgiliyse, her gün biraz daha akıllı yaşayıp birkaç sağlıklı seçim yaparak kolayca tersine çevrilebilir. Yorgunluğu hayatınızdan uzaklaştırabilir, canlı ve enerjik yaşayabilirsiniz.

Daha Enerjik ve Zinde Hissetmek İçin Yapılması Gerekenler

Kahvaltıyı atladığınızda, sabahın ortasına kadar yorgun hissedebilirsiniz. Çok uzun süre yemek yememek kan şekeri seviyesinin düşmesi ve enerji seviyesinde azalmaya neden olur. Kahvaltıda sadece bir şey yemeniz iyi bir fikir değildir. Kahvaltı için iyi bir seçenek, meyve ve fındık ile yulaflı büyük bir kâse. Bu, yeterli lifi ve hatta biraz protein sağlar. Ayrıca, işlenmiş diğer kahvaltılık gevrekleri yedikleri kan şekeri düşenler için iyi bir seçimdir. Hububat ve tam tahıllı ekmek içeren, karbonhidrat açısından zengin bir kahvaltı çok iyi bir seçim.

Daha Fazla Su Tüketerek Zinde Kalın

Yaşınıza bağlı olarak vücudunuz yüzde 50 ila 75 sudan oluşur. Su, vücudun farklı organlarının düzgün çalışması için önemlidir. Aslında, vücut susuz kaldığında, enerji seviyenizi ve beyin fonksiyonlarını ve ruh halini etkileyebilir. Biraz susuz kalmak bile enerji seviyenize zarar verebilir. Yeterince su içmediğinizde, kan basıncınız düşer ve beyne düşük oksijen gider. Bu da yorgun hissetmenize neden olabilir. Günde 8 ila 10 bardak su içtiğinizden emin olun. Gün boyunca sizi enerjik tutmak için doğru yiyecekleri yemeyi denemelisiniz. Aslında yediğiniz yiyeceklerin enerji seviyenize doğrudan etkisi vardır. Diyetinize daha fazla meyve ve sebze katın.