• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yerleşmiş Doğum Çatlaklarına Veda Edelim!

Yerleşmiş Doğum Çatlaklarına Veda Edelim!
  • 1

Yerleşmiş Doğum Çatlaklarına Veda Edelim!YERLEŞMİŞ DOĞUM ÇATLAKLARINA VEDA EDELİM!

Doğum çatlakları, deri altındaki dokuda meydana gelen yapısal değişiklikler sonucu oluşmaktadır. Bu tarz değişiklikler gebelerin yüzde 50-90’ında görülmektedir. Özellikle gebeliğin 2.trimestrı yani 6.-7. aylarında ortaya çıkmaktadır. Bu çatlaklar pembe mor renkli ve deriden hafif çökük iken doğum sonrası soluk renk almaktadır. Gebeler özellikle çatlakların yeni başladığı sürede hafif bir kaşıntı hissedebilir. Sıklıkla karın bölgesinde görülmekle birlikte meme bölgesi, kalçalar, bacaklarda da rastlanmaktadır.

Anneler bilir doğum çatlağı hem duygusal bir bağımız olan hem de saklamak için zaman zaman şekilden şekile girdiğimiz göz bebeklerimizdir.

Çatlaklara Kimler Daha Yatkındır?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki doğum çatlaklarının nedeni hala bilinmemektedir. Ancak gebeliğinde çok kilo alanlar veya bebek doğum kilosu fazla olan annelerin çatlak öyküleri daha fazladır.

Genelde ilk gebelikte çatlaklar oluşur. Ancak ilk gebelikte çatlak oluşmamışsa diğer gebeliklerde oluşmayacağı anlamına gelmiyor. Bir diğeri ise kendi annelerimizin çatlağı olup olmadığı konusudur. Çünkü kendi annemizde çatlaklar oluşmuş ise biz çatlaklara daha yatkınızdır.

Peki Çatlaklar Konusunda Neler Yapabiliriz Buna Bir Bakalım

  • Özellikle gebelik boyunca çatlak önleyici krem ve yağ kullanılması çatlak oluşumunu ciddi düzeylerde azaltmaktadır.
  • Sigaranın zararı malumdur hepimiz çok iyi biliyoruz. Ama çatlakları artırdığını pek bilen yoktur. Sigaradan ve sigara içilen ortamdan mutlaka uzak durmalıyız hem sağlığımız hem de çatlaklarımızın oluşmaması veya artmaması için.
  • Toplumumuzda sıkça görülen ‘Gebelikte yemeyeceğim de ne zaman yiyeceğim’ mantığıyla kontrolsüz kilo alımından kaçınıp doktor kontrolünde gerekli miktarda kalori alımına dikkat etmeliyiz. Böylece hem sağlıklı bir gebelik geçirip hem de çatlak oluşumunu önlemiş oluruz.

Tüm bunlara rağmen çatlaklar oluştu ise;

  • Tedaviye özellikle aktif dönemde çatlakların rengi henüz pembeyken başlanmalıdır. A vitamini türevi kremler, bazı peelingler, çeşitli lazer sistemleri ile çatlaklarda düzeltme yapılması mümkündür. Çatlakların cerrahi yöntemle alınması pek doğru bir yöntem değildir.
  • Bio oil çatlak kremini şiddetle tavsiye ediyoruz. Denenmiş bir üründür kalıcı gibi görünen çatlakları azalttığını göreceksiniz.

ETİKETLER