• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yeni Sporculara Öneriler

  • 1

Yapılan araştırmalar, sporun insan yaşam kalitesini ne kadar arttırdığına ilişkin, pek çok veri sunuyor bizlere. Çeşitli sebepler ile bugüne kadar spora başlamamış da olsanız, zararın neresinden dönülür ise kardır mantığı ile, asla geç kalmış sayılmazsınız.

Ancak özellikle yaşınız 40’ın üzerinde ise dikkat edilmesi gereken noktalar, daha genç yaşlarda ise spora yeni başlayanlara öneriler vardır. İşte bu öneriler…..

Spora Başlangıçta…

Yaşınız 40’ın üzerinde ise öncelikle mutlaka sürekli sağlık durumunuzu takip eden aile hekiminize konu ile ilgili olarak bilgi verin ve kendisine danışın. Birlikte uygun bir spor dalı bulmaya çalışın. Sizin seçmiş olduğunuz spor dalı, sizi zorlayacak ya da sağlık durumunuzu olumsuz etkileyecek bir spor olabilir.

Yaşınız kaç olursa olsun uzun süre hareketsiz ve antrenansız yaşamaya alışmış olan vücudunuz, başlangıçta spordan kaçmak için size pek çok oyun oynayacaktır. Ağrılar ve acılar, vücudunuzun size tepki göstermesinin ilk belirtileri olacaktır. Bu spora yeni başlayan herkesin başına gelir. Aldırmayın…. Unutmayın ki; düzenli olarak spor yapmaya devam ettiğinizde vücudunuz buna alışacak ve hatta bir süre sonra kendinizi daha güçlü ve enerjik hissedeceksiniz. Üstelik daha da hevesle spora gideceksiniz.

Gıda Takviyeleri

Spor yaparken elbette bol sıvıya ihtiyacınız olur. Ancak antrenmandan 1 saat kadar önce sıvı tüketimini azaltın. Mide sıvı ile dolu iken hareket etmek daha zor olur. Antrenman sırasında ve sonrasında ise bolca sıvı tüketebilirsiniz. Abartadan tabii. Günlük sıvı ihtiyacı günde 1 – 2 litredir. Bu seviye ancak 500 ml. kadar aşılabilir. Yani günde en fazla 2,5 lt. sıvı tüketebilirsiniz.

Motivasyon,  insanı harekete geçiren en önemli noktadır. Kalp atımı artmış, kaslar yanarken moti-vasyonu kaybetmemek başlangıçta biraz zor olsa da gülümsemeye çalışın. Unutmayın; kalbin hızla atıyor olması, onun daha sağlıklı olmasını sağlayacak gün geçtikçe.

Motivasyonu arttırabilecek en önemli bakış açısı belki dikkatinizi yaptığınız harekete vermek ve bu hareketlerin size ne kadar faydalı olacağınız düşünmektir. Böylece canınızın ne kadar yandığı da gözardı edilebilir belki de. Bu arada grup içinde çalışıyorsanız, grubun önlerinde yer almaya çalışın. Arkalarda bulunmak dikkatinizi dağıtır ve otomatik olarak motivasyonunuz bozulur.

Spor yapmaya yeni başlayanlara öneriler dendiğinde mutlaka söylenmesi gereken bir nokta daha: Nefes almayı unutmayın. Doğru nefes teknikleri ile hem spordan maksimum faydalanım sağlanır hem de vücudunuz daha hızlı şekilde form alabilir.

 


ETİKETLER