• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yaz Aylarında Migren İle Başa Çıkmak

  • 1

Migren öyle bir hastalıktır ki yaz aylarında güneş ışınlarının etkisi çoğaldıkça sizin de baş ağrınız giderek çoğalmaya başlayacaktır. Bazı kişiler bu ağrıları şiddetli geçirdiği için yaz ayları bir kabusa dönüşür. Peki, bunu nasıl yenebiliriz? Siz de yaz aylarında migren ile başa çıkma yöntemlerini deneyerek bu yazın keyfini çıkartmaya hazır olun.

Uzun Süre Klima Kullanmayın!

Yaz aylarında yaşanan sıcaklar birçok hastalığa neden olurken migrende bunların arasında yer alıyor. Mevsimler arası geçiş migren hastalığını fazlası ile etkiliyor. Özellikle de yaz aylarında hem sıcak ile hem de migren ile başa çıkmanın formülünü klimada buluyoruz. Tabi, bu kurtuluş ile migrenimizin artmasına neden oluruz. Bunu önlemek için çok fazla klima başında durmamaya özen gösterin.

Doktorunuza Danışın

Migren ağrıları dereceye göre değişkenlik gösterir. Buna uygun olarak da tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kendi başımıza tedavi uygulamaktan ise doktorunuza başvurarak nasıl bir tedavi yöntemi uygulayacağınız konusunda bilgi almaya çalışın. Uyku düzeni, beslenme gibi birçok faktörün yanı sıra yaz aylarında hastalıklar artış gösterir. Bunu istişare edin. Migren derecenize göre sizde ilaç ile tedavi uygulayabilirsiniz.

Botoks Migrene İyi Mi Geliyor?

Kronik migren hastaları 3 aydan fazla sürede migren atakları yaşar. Bu sorun ile başa çıkmanın başka bir formülü olarak son zamanlarda botoks gösteriliyor. Kronik migren hastaları ilaçtan kurtulmanın başka bir formülü olarak botoks yaptırarak hayatına devam ediyor.

Yan etkisi mevcut bulunmayan tedavi yaklaşık olarak 10 dakika sürüyor. Migren tedavisi amacı ile kullanılan botoks iğneleri şakaklardan, ense, alın ve boyun bölgelerine uygulanıyor.

Sıcak Ortamlardan Uzak Durun!

Yaz aylarında migren ile başa çıkma formülü olarak aşağıdaki maddelere dikkat edebilirsiniz.

  • Güneşin dik olarak düştüğü saatler arasında dışarı çıkmayın. Başınızı sıcaktan koruyun.
  • Eğer dışarı çıkmak zorunda iseniz başınızı koruyacak şemsiye, şapka gibi şeyler kullanın.
  • Aniden sıcaklık değişen ortamlardan uzak durun. Birden hava değişimi de baş ağrınızı artıracaktır.
  • Serinlemek maksatlı klima, soğutucu gibi materyalleri çok fazla kullanmayın.
  • Su, sıvı içecekler, ayran gibi içecekleri bol miktarda tüketin.
  • Sıcak havalarda alkollü içeceklerde migrenin artışına neden olur.