• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yaz Aylarında Formda Kalmak

  • 1

Sıcakların artmasıyla birlikte yaz aylarında formda kalmak bir hayli meşakkatli bir iş olarak gözükmektedir. Ancak, metabolizma hızınızda ki artışlar ve sıcaklığın vücut açısından önemini de göz ardı etmemelisiniz. Spor ve sağlıklı beslenmenin yaz aylarının değişmezleri arasında yer aldığını bilmelisiniz. Terlemenin bir sonucu olarak birikecek toksinlerin vücuttan dışarı atılması adına spor büyük bir öncelik olacaktır.

Özelikle hanımlar için son derece önemli olan göbek bölgesindeki yağların, yaz ayların da ekstra bir kolaylık sağlaması muhtemel olacaktır. Fit ve formda bir görünüm elde etmek istiyorsanız, yaz mevsimini en etkili şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu yazımızda, hem yaz aylarında formda kalma konusunda çeşitli önerilere değinecek, hem de sağlıklı bir çizelge ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Peki, sağlıklı olduğu kadar yaz mevsiminde formda kalmak için neler yapılmalıdır?

Bol Miktarda Su İçmelisiniz

Yaz sıcaklarında bol miktarda terleyen vücudun su ihtiyacını göz ardı etmemekte büyük fayda var. Özellikle, su dışındaki asit ve kafein içeriğine sahip birçok içeceğin su ihtiyacınızı karşılamayacağının altını çizmeliyiz. Hem formda kalmak hem de sağlıklı olmak açısından her gün en az 2 litre kadar su tüketmelisiniz. Metabolizmanızı hızlandırdığını da aklınızda çıkarmamalısınız.

Metabolizma Hızlandırıcı Besinlere Yönelmelisiniz

Metabolizmanın hızlanmasının yanı sıra iyi ve sağlıklı şekilde çalışması için sağlıklı gıdalar oldukça önemlidir. Yaz mevsiminde formda kalmak için acılı yiyeceklerin, Türk kahvesi ve yeşil çayların metabolizmayı hızlandırmasından dolayı tüketilmesi önerilmektedir. Uyku ve egzersiz sürelerinizde ki denge de metabolizmanızın sağlıklı çalışması açısından belirleyici unsur olacaktır.

Aşırı Şekerli Yiyeceklerden Kaçınmalısınız

Hazır gıdalardan ve paketli yiyeceklerden uzak durmanızın, karın bölgenizin düz kalmasıyla aynı oranda işlediğinin altını çizmeliyiz. Özellikle, paketli gıdaların içeriğinde bulunan yüksek miktardaki şeker ve doymuş yağ oranları sağlığınızı tehdit etmekte ve çeşitli yağ oluşumlarına neden olmaktadır. Göbek yağlarından kurtulmak ve sağlıklı bir forma kavuşmak istiyorsanız, protein ve karbonhidrat dengenizi düzene oturmanız gerekmektedir. Yazın formda kalmak için bitki çaylarına da yönelebilir ve göbek bölgenizde oluşabilecek yağ ve şişkinliklerin önüne geçebilirsiniz.