• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yaşlanmayı Yavaşlatan Yiyecekler

  • 1

Cilt bakımı ve sağlıklı yaşam için yaşlanmayı yavaşlatan yiyecekler oldukça önem taşımaktadır. Kişisel mutluluk, uyku, egzersiz ve stres kontrolü, yaşlılığı yavaşlatma noktasında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Biyolojik sağlığın psikolojik unsurlarla da direkt bağlantılı olması yadsınamaz bir gerçektir. Olumsuz beslenme alışkanlıkları ve yanlış diyet uygulamaları yaşlanmaya yol açmaktadır. Titiz ve dikkatli olmalı ve size en yararlı besin kaynaklarına yönelmelisiniz. Bu yazımızda sizlere, yaşlanmayı önleyici mucizevi besinlerden bahsedecek ve doğal bir beslenme alışkanlığı edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Yaban Mersini

İçeriğinde bulunan antioksidanlarla, yaşlanmayı geciktiren besin kaynakları arasında en fazla dikkat çeken yaban mersini, vücutta oluşabilecek deforme ve yıpranmaların önüne geçmektedir. Genç ve dinamik hissiyatının yanı sıra hastalıkları önleyici etkileri ile de yaban mersini tüketebilirsiniz. Aynı zamanda, vücuttaki hücrelerin yaşlanmasını engeller ve cildin genç bir görünüme ulaşmasını sağlayacak anti-inflamatuar içeriği ile de faydalı olacaktır. Artrit riskini azaltan yaban mersini, görme düzeyini arttırması, kolesterolü düşürmesi ve Alzheimer gibi çağımızın vebası hastalıkların önüne geçebilmektedir.

Ispanak

Kemik bozulmaları, göz ve görme aksamı ve yaşın getireceği zihinsel problemlerin önüne geçen ıspanak, doğal ve lezzetli olmasının yanı sıra antioksidan kaynağı olarak da birçok hastalığı engellemektedir. Yaşlanmayı engelleyen yiyecekler arasında sıklıkla tercih edilen ıspanak, içeriğindeki C ve E vitaminlerinin yanı sıra beta-karoten maddesi ile de vücudunuzu hem sağlıklı hem de genç kılmaktadır. Zararlı ultraviyole ışınlarına karşı da ıspanak tüketimine ağırlık verebilir ve sonuçlarını hayranlıkla duyumsayabilirsiniz.

Ceviz

Yaşlanmaya karşı mucizevi besinler arasında yer alan ceviz, içeriğinde bulunan Omega-3 yağ asitleri ile kolesterol seviyesini düzenlemektedir. Beyine iyi geldiği de bilinen cevizin kalp hastalıklarına karşı etkileri de oldukça büyüktür. Yaşlanmayı engelleyen gıdalardan olan ceviz tüketime ağırlık vermeli ve diyet programınıza da dahil etmelisiniz.

Yoğurt, salata ve ana yemeklerde cevizi ekstra olarak yiyebilir ve lezzetli tadı ile sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinebilirsiniz. Kalorinizi alt seviyelerde tutmak adına günde en az bir avuç ceviz yemeli ve bunu alışkanlık edinmelisiniz. Vücudunuzun yaşlanmasıyla birlikte enerji gereksinimi ve cildin deformelere karşı vitamin ihtiyacını cevizle karşılayabilirsiniz. İçerisinde bulunan lif, bakır, selenyum, potasyum, çinko, demir ve magnezyumla birçok hastalığı engellediğine şahit olacaksınız.