• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yaşam Kalitenizi Yükseltin

  • 1

Günümüzde, kişisel etkenler kadar çevresel faktörlerin de insan yaşamına olan etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle, teknolojik gelişim unsurlarının alışkanlık süreçleri ve ekonomik gereksinimler kıskancında bulunan modern insanın sağlık konusundaki şikâyetlerine bir çözüm üretmek ve yardımcı olmak istiyoruz. Yaşam kalitesi denilince akla ilk gelenin sağlık ölçütleri olması gerektiği konusunda sanırım hemfikiriz. Peki, sağlığımız için neler yapıyor? Ya da yapmıyoruz?

Ruhunuzu Dinlendirin

İş hayatının yorucu ve kaotik ortamlarından bunaldığınız ve çeşitli ruhsal hastalıklarla baş ettiğiniz gerçeği ile yüz yüze iseniz ruhunuzu dinlendirmeye özen göstermelisiniz. Belirli aralıklarla yalnız kalmanın iç huzuru dengeleyeceğini unutmamalı ve kendinize moral-motivasyon kaynakları yaratmalısınız. Yaşam kalitesi için spor ve sanatsal etkinlikleri aksatmamalı ve kendinize yeni hobiler edinmelisiniz. Sinema, spor, kitap okuma süresindeki değişimler, gezi ve doğa yürüyüşleri ruhunuzun temel ihtiyacı olacaktır.

Bedeninizi Dinlendirin

Beden dilinizi kontrol altına almaya ne dersiniz? Kendinizi ödüllendirmeyi unutmamalı ve istekleriniz doğrultusunda sağlıklı besin kaynaklarını tüketmeye özen göstermelisiniz. Vücudunuzun hayat kalitesi için nelere ihtiyaç duyup duymadığına kulak vermelisiniz. Sebze ve meyve reyonları yaşamınızın öncelikli uğrak yerlerinden biri olmalı ve iştahınızı sağlıklı bir seviyede tutmalısınız.

Yaşam Kaliteniz İçin Su İçin

Yeni bir güne gözlerinizi açmanızla birlikte ilk içeceğiniz olarak ılık su içimi yararlı olacaktır. Direkt olarak bağırsak temizleme özelliğine sahip olmasının yanı sıra hayat kaynağı bir içecek olduğunu da aklınızda bulundurmalısınız.

Stres Ve Uyku İhtiyacı

Sinirli ve gergin bir ruh halinin beslene alışkanlığına olan etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Sakin olmaya dikkat etmeli ve stresten uzak durmalısınız. Zihinsel ve bedensel gelişiminiz ile doğrudan orantısı olan uyku ihtiyacını belirlemek konusunda acele etmemeli ve gereksiz kaygı nöbetlerine girmemelisiniz. Yapılan sağlık araştırmalarına göre gece 11 öncesi uykunun doğal ve sağlıklı bir süreç olduğunun altı çizilmektedir. Safra kesesi ve karaciğerin arınma saatleri 23.00 ile 02.00 arasında gerçekleşmektedir. Bu sebeple, hem yaşam kalitesi için neler yapılmalı? Sorusuna yanıt olarak düzenli bir uyku tablosu oluşturabilir ve uzun soluklu bir geleceğin temellerini atabilirsiniz.