• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yanlış Diyet Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

  • 1

Yediğimiz ve içtiğimiz her gıda bize besin olarak geri dönmektedir. Bunların içerisinde yer alan vitaminler sayesinde vücut direnci artar. Saç bakımı da aynı şekilde gerçekleşir. Saçların dökülmemesi için vücudun gerekli vitaminlere ihtiyacı vardır. Peki, diyet yaparken saç dökülür mü? Saç dökülmesini nasıl önlerim. Saç dökülmesini ne önler?

Günümüzde sadece kadınların değil, aynı zamanda erkeklerinde sık karşılaştığı problemlerden bir tanesi saç dökülmesi oluyor. Saç dökülmelerinin nedenleri altında vücudun gereksinimi olan vitaminlerin alınmaması geçiyor. Yani, diyet yaparken ve strese bağlı olarak saç dökülmesi gerçekleşir. Bu nedenle kafamıza göre diyet programı hazırlamamamız gerekir.

Diyet esnasında vücut için gerekli olan mineral ve vitamin kaybı gerçekleşir. Saç kökleri zayıflayarak dökülmeye başlar. Her kişinin kendine özel bir vücudu ve dayanma gücü vardır. Bu nedenle diyetleri bireysel olarak hazırlatmak ve gerekli vitaminlerin vücuda girmesine engel olmamak gerekir.

Zayıflarken Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Günümüzde şok diyet oldukça fazla tercih edilen diyetler arasında yer alıyor. Fakat saç dökülmesine neden olan diyet çeşitlerinden bir tanesidir. Bu nedenle şok diyet tercih etmemeniz saçlarınız içinde doğru bir seçim olacaktır. Diyet esnasında bol meyve ve sebze tüketimi yapmak gerekir. Bu saç sağlığını koruyacağı gibi farklı sağlık problemlerinin de ortaya çıkmasına engel olacaktır. Diyet esnasında vitamin ve mineral takviyeleri de almanız sağlık açısından iyi olacak.

Kilo Verirken Saç Dökülmesini Nasıl Önleriz?

Saç bakımında en doğal yöntem gereken vitaminlerin ve minerallerin yenilmesi oluyor. Vücut vitaminlerden mahrum kalınca saç dökülmeleri kaçınılmaz. Besinlerden protein ve vitamin ağırlıklı yiyecekler tüketmek saçların daha kuvvetli ve sağlıklı uzamasına yardımcı olurken, saç dökülmelerinin de önüne geçiyor.

Saçlar için B12 ve omega3 önemli vitaminler arasında yer alır. Öğle veya akşam öğünlerinde diyet listemizde mutlaka kırmızı et bulundurmamız gerekir.  bu vücudumuzda oluşan demir eksikliğini önleyecektir. Ceviz, kuru meyveler, sebze ve meyve ağırlıklı diyetler tercih etmeniz saç dökülmelerini de önlemenize yardımcı olur. Böylece sağlıklı bir diyet dönemi geçirmiş olursunuz.