• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vücut Çatlaklarına Karşı Doğal Yağlar

  • 1

Cilt üstünde oluşan çatlaklar, yani diğer bir tabirle vücut çatlakları farklı nedenlerden oluşan ve görünümü olumsuz yönde etkileyen sorunlardan biridir. Oluşum nedenleri içinde aşırı ısı değişimlerine sıkça maruz kalınması, kullanılan yanlış krem ve jeller, yaşlanma ve ciltteki hücrelerin temel fonksiyonlarını yitirmesi, sigara, kahve ve alkol gibi ürünlerin kullanımı ilk sıralarda yerlerini alır. Ayrıca kısa süre içinde kilo kaybı da vücudun farklı yerlerinde çatlaklar oluşmasına yol açmaktadır.

Gergin ve sıkı bir cilt, tek başına iyi görünüm için yeterli değildir. Belli düzeyde neme sahip olup dokunulduğunda pütür pütür bir histe vermemelidir. Böylesi bir cilde sahip olmak için kimi cerrahi operasyonlar da seçenekler dahilinde olsa da, aslında bazı doğal yöntemler oldukça işlevseldir.

badem
Gebelik sonrası karında oluşan çatlakların önlenmesi için badem yağı her annenin ve anne adayının bildiği bir şeydir. Aslında badem yağı, sadece karın bölgesi için değil, aynı zamanda basenler, kollar ve yüz için de ideal bir seçenektir. Badem yağını bu denli popüler kılan özelliği ise içeriğindeki E vitaminidir.

Yani diğer E vitamini barındıran doğal yöntemlere de kırışıklık ve çatlak gibi sorunlarda başvurulabilir. Ciltteki elastikiyej düzeyini artıran bu vitamin, çatlakların tedavisinde ve daha fazla çatlamanın önüne geçilmesinde oldukça önemlidir.

Badem yağının dışında en çok tercih edilen organik ürün ise zeytinyağıdır. Dünya’nın en pürüzsüz ve sağlıklı cildinin yağlı güreş pehlivanlarında olduğunu biliyor muydunuz? Zeytinyağı bu yönden doğal bir mucizedir. Düzenli kullanımla cildi parlaklaştırır, kırışıklık ve çatlakları azaltır. Önleyici ve tedavi edici olarak kullanılabilir. Banyolardan sonra istenen bölgeye sürülüp beklendikten sonra durulanır.

Vücut Çatlakları için Zeytinyağı Karışımı

Zeytinyağı ve limon karışımı vücut çatlakarı için önerilir. Ancak içerdiği limon nedeniyle cildinizi rahatsız edebilir. Alerjik veya hassas bir cilde sahipseniz önerilmez!

  • Pet şişe içine çeyrek limon tamamen parçalanıp atılır.
  • Pet şişenin yarısına kadar kadar zeytinyağı veya badem yağı eklenir.
  • Güzelce karıştırıp 1 gün kadar bekletiniz. Ardından vücut çatlaklarının olduğu bölgelere uygulayabilirsiniz.
  • Durulandıktan sonra ciltteki yumuşak his uzun süre etkili olacaktır. Ayrıca cilt beslenmiş olur.

Vücut çatlakları için bebek yağı da oldukça faydalı bir yağdır. Kişisel olarak bebek yağı kullanımı sonrası spor nedeniyle oluşan deri çatlamalarında düzelme gözlemledim. Hem de sonraki süreçte tekrar çatlak oluşmadı. Bu nedenle bebek yağlarını da özellikle spor veya diyet yaptığınız dönemlerde kullanmanızı tavsiye ederim.


ETİKETLER