• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vücudun Alkali Seviyesini Koruyan Gıdalar

  • 1

Hayatımız boyunca sağlık durumu, yaşantımız, vücut şeklimiz, yaşam süremiz hepsi kandaki Alkali (Ph) ve asit seviyesinin doğru olmasına göre şekil alır. Vücutta ki bu dengenin bozulmasıyla ortaya birden fazla sağlık problemi çıkabilir. Bu nedenle vücutta ki Ph seviyesini ve asitlerini korumak için doğru beslenmek gerekir. Gün içinde tükettiğimiz gıdalar bizim yaşamımızı belirliyor. Peki, sağlıklı yaşam için Alkali seviyesini koruyan gıdalar neler?

Avokado

Avokado içeriği hakkında ve nelere iyi geldiği konusunda araştırma yapılmış, bunun sonucunda kolesterole iyi geldiği saptanmıştır. Aynı zamanda midede ki asitleri nötralize etmek içinde önemli bir besindir. Yediğimiz besinlerin sindirimini sağlayarak mide problemlerini ortadan kaldırır.

Karnabahar

Karnabahar içerisinde A, B, C ve PP vitaminlerinin yanı sıra sinir sisteminin güçlenmesinde, karaciğerde oluşan kolesterol birikimini önlemeye yardımcı kolin mevcut bulunur. Kemik sağlığı için önemli bir yere sahip olan karnabahar, magnezyum kaynağı olarak bilinir. İyi ruh haline sahip olmanıza yardımcı olurken, bağırsa sağlığı içinde oldukça önemli yere sahip.

Üzüm

Üzüm içeriğinde organik bileşikler mevcut bulunmasından dolayı, kanser türlerinden korur, kolesterol seviyesini dengede tutar ve daha birçok sağlık problemlerine iyi gelir. Kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum içerdiği için kemik sağlığı için önemli olduğu belirtilmektedir.

Vücutta ki alkali seviyesini dengelemek için beslenmemize ekleyebiliriz. Kuru veya yaş olarak tüketebileceğiniz üzüm, sağlıklı yaşam için önemlidir.

Muz

Muz içeriğinde iki tip lif mevcut bulunuyor. Dirençli nişasta ve pektin olarak bilinir. Bunlar;

Dirençli Nişasta: Henüz olgunlaşmamış muzların içeriğinde yer alır. Sindirim sistemine yardımcı olur.

Pektin: kolon kanseri gibi ciddi bir hastalıktan korunmamıza yardımcı olur.

Olgunlaşmış muzlar içinde alkali ve vitaminler mevcut bulunur. Muzun içeriğinde potasyum, ve demir vardır. Kan şekerinin dengelenmesine ve normalleşmesine yardımcı olur.

Limon

Limon hayatımızda önemli bir yere sahip olan gıdalardandır. Kanser ve inme riskini önleyerek, vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Faydaları saymakla bitmeyeceği gibi şöyle özetleyebiliriz. Orta çağdaki insanlar vebadan korunmak için bol limon tüketmektedir.

Diğer Gıdalar

Pazı, salatalık, kinoa gibi gıdalarında alkali seviyesini dengede tuttuğu söylenmektedir. Günlük hayatımızda vitamin almak için bol tüketilmelidir.,