• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vücudu Yağlardan Arındırmak: Ananas

  • 1

Pek çok kişi için vücutta biriken yağlardan kurtulmak, kilo verme sürecinde en zorlu aşamadır. Bu nedenle özellikle yağ yakımını destekleyen beslenme rejimleri daha faydalı olabilir. Bazı besinler özellikle vücutta yağ yakımını destekleyerek zayıflamaya yardımcı olurlar. Bunların başında da ananas gelmektedir.

Siz de uzun zamandır kilo veremiyorsanız vücudu yağlardan arındıran yiyecek ananas ile diyetinizi destekleyebilirsiniz. Ananas, içeriğindeki bazı enzimler ile beyaz ve kırmızı etteki proteinin daha kolay parçalanmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olabilir.

Vücutta proteinin kolay sentezlenmesi, yağ yakımını hızlandırıyor ve sonuç olarak vücut enerjisi de yükselmiş oluyor. Kısacası diyetinize ananas ve ananas ile yapılmış su ve salatalar ekleyerek hem daha enerjik hem de fit olabilirsiniz.

Ananasın Faydaları

Ananas, mucizevi sağlık yararları için özellikle kullanılan tropikal bir meyvedir. Sıkılarak suyu çıkarılabilir, pişirilebilir ve doğal olarak direk hiç bir işlem yapmadan da yenilebilir. Bu nedenle de çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Ananas, potasyum, bakır, manganez, kalsiyum, magnezyum, C vitamini, beta karoten, tiamin, B6 ve lif açısından oldukça zengindir. Bu vitamin ve mineral yoğunluğu nedeni ile de sağlığa olumlu yönde pek çok faydası vardır.

İçeriğinde bulunan yoğun bromelain ile en yaygın kullanım alanlarından birisi artrit denen eklem ve kas  iltihaplarında,  ağrıların azaltılmasıdır. Meyva,  askorbik asidin yani C vitamininin zengin bir kompleksi olduğu için özellikle soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır ve tabii bağışıklık sistemini geliştirir.

Kilo vermeye çalışırken bizi en çok ilgilendiren kısmı ise sindirim sistemini iyileştirme özelliğidir. Ananas zengin lif kaynağı olarak az miktarda ananas yemek kabızlık, ishal, hassas bağırsak sendromu gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarından vücudu korumaktadır. Bu da dolaylı olarak sağlıklı sindi-rim sistemi ve sağlıklı yağlardan arınma yolu ile kilo verme sonucunu yaratmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra ananas, kemiklerin güçlenmesi, ağız sağlığını iyileştirme, göz sorunlarını giderme, kanser, kalp sağlığını geliştirme, enfeksiyon ve parazitlerden arınma ve dolaşımı arttırma gibi konularda yarar sağlamaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ananas, bromelain nedeni ile et yumuşatıcıdır ki; bu, aşırı tüketiminde dudak, diş ve dişetlerinde hassasiyete, kusma, mide bulantısı, sıvı kaybına bağlı olarak baş ağrısı gibi sorunlara neden olur. Gebe hanımlarda ise düşüklere yol açabilir.

Tüm bu yan etkileri nedeni ile vücudu yağdan arındıran yiyecek ananas, diyet sırasında en fazla 5 yada 6 gün diyet listesine eklenebilir. Ananas suyu, meyva ya da ananas eklenmiş bir salata olarak, diyet listesine eklendiğinde yağ yakıcı özelliğinden yararlanılabilir.