• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vejetaryen Gebelere Beslenme Yolları

  • 1

Vejetaryen kişiler et, tavuk, kümes ürünler ve balık gibi tüm et türünü kapsayan yiyecekleri tüketmeyen kişilere denilmektedir. Gebelikte et, balık türü yemek oldukça önemli rol oynar. Durum böyle olunca bugün gebelikte bu ürünler yerine nasıl beslenme yapılmalıdır? Konusunu ele alarak daha iyi bir gebelik geçirmenin yollarını araştırdık ve sizler ile paylaşacağız.

Yüksek Lifli Gıdalar Tüketin

Vejetaryen gebeler mutlaka bol lifli ürünler tüketmesi gerekir. Vejetaryen beslenmenin iyi yanları olduğu kadar kötü yanları da bulunur. Gebelikte iyi olmayan yönlerini azaltmak ve bebeğin daha iyi beslenmesini sağlamak için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Gebelikte kabızlığı önlemek amacı ile özellikle lifli, posalı besinleri tüketmeye dikkat edin.

Demir Eksikliğini Kontrol Altında Tutun

Demir eksikliği genel olarak tüm gebelik döneminde ki kişilerde görülüyor. Bunu et ve süt ürünleri ile bastıramayan vejetaryen gebeler kesinlikle sık sık demir eksikliğini kontrol altında tutmalı. Demir vitaminini alabileceğiniz besinler tüketmelisiniz.

Aynı zamanda C vitaminini de bol tüketerek demir emilimini yüksek seviyede tutabilirsiniz.

Süt Ve Süt Ürünleri İle Kalsiyum Alın

Kalsiyumda gebelik döneminde düşebilen ve bol takviye alınması gereken vitamin türlerin arasında yer alır. Özellikle anneden beslenen bebek anneyi gebelik boyunca yiyip tüketiyor desek tam yeri. Kalsiyum alınmadığı durumunda diş sorunlarına, kemik erimelerine neden olabiliyor. Bu nedenle süt ve süt ürünleri tüketmeye dikkat edelim. Bunun yanı sıra kalsiyum içeren yiyeceklerden de bol tüketelim.

B12 Vitamini Çok Önemli

Gebelik döneminde önemli vitaminler arasında yer alan B12 vitamini hem anne hem bebek için önemli rol oynuyor. B12 genel olarak hayvansal gıdalarda bulunan bir vitamindir. Genel olarak vejetaryen kişiler eksiklik görülür. Sinir sistemi rahatsızlığına neden olur. Yine doktorunuza danışarak takviye olarak almanızda fayda var.

Dengeli Beslenmenin Önemi

Normal zamanda da olmak üzere gebelikte dengeli beslenmenin önemi iki kat artıyor. Özellikle de vejetaryen bir gebe bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatmak için beslenmesine önem vermesi gerekir. Bu dönem emzirme dönemine kadar da dikkat edilmesi gerekir.