• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vazelin Yüze Sürülür Mü? Vazelinin Faydaları Neler?

  • 1

Vazelin geçmişten günümüze gelen aşırı derecede yağlı bir kremdir. Hemen hemen hepimizin evinde vazelin vardır. Ayak ve el çatlaklarına anında çözüm sağlayan vazelin yüze sürülür mü? Vazelinin faydaları nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

Vazelin yıllardır ananelerimizin, babaannelerimizin çatlakları yumuşatmak için kullandığı kremlerden bir tanesidir. Günümüze kadar gelen bu kremin yüze iyi geldiğini de biliyor muydunuz?

Vazelin, ham petrolden üretilip, renksiz bir yapıya sahiptir. Bu ürün Robert chesebrough tarafından bulunmuştur. Hemen hemen herksin evinde yer alan vazelinin ömrü uzattığına dair bir iddiası var. Vazelin son zamanlarda çeşidini çoğaltarak, yüz kremi, el kremi, ayak kremi olarak çeşitlendirilmiş. Vücut kurumalarını ve pullanıp dökülmelerini giderir.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda vazelin içerisinde doğal yağ bol miktarda bulunuyor. Kaş ve kirpik uzatmak isteyenler vazelin sürerek istediği performansa ulaşabilir. Özellikle son zamanlarda kaş kremleri, jelleri oldukça trend hale geldi. Bunu doğal yöntemlerle hazırlamak isterseniz vazelini eriterek (benmari usulü), içine kaş renginizde farı ekleyerek kaş jeli elde edebilirsiniz. Aynı zamanda gece yatmadan kaşlarınıza uygulayabileceğiniz erimiş vazelin kaşlarınızın düzgün durmasına yardımcı olur.

Vazelinin Faydaları

Vazelin birçok anlamda evimizde yardımcı olan bir kremdir. Özellikle kışın elleriniz ve ayaklarınız kuruyorsa vazelin sürerek nemlendirme fırsatına sahip olabilirsiniz. Kollarda ve yüzde vazelin kullanımı yapabilirsiniz. Kışın dudaklarımız fazlasıyla kurur ve çatlar. Nemlendirmek ve bakım yapmak gerekir. Sadece dudaklar değil tüm vücutta nemlendirmek için vazelin kullanıma uygundur.

Hatta ruj kullanmadan önce dudağınıza vazelin sürerek dudakta ki pürüzleri giderebilir, ruj kullanımını kolaylaştırabilir, hatta parlak görünüme sahip olabilirsiniz.

Saç boyama esnasında alın bölgesine boya bulaşmaması için sürebilirsiniz. Böylece boya sonrası ıslak mendi ile alın silinirse ciltte renk kalmayacaktır.

Sadece bununla sınırlı değil makyaj çıkartmak bazen bayanlara acı verici olabilir. Bunu daha kolay hale getirmek için bir pamuğa vazelin sürerek kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Yani birçok alanda vazelin kullanımı yapmak mümkün diyebiliriz. Hatta anneannelerimiz ve babaannelerimiz gibi evimizde bulundurarak doğal bir çözüm elde edebiliriz.