• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Varisten Korunma Yolları

  • 1

Varisten Korunma ; Hayati tehlike taşımasa da yaşam kalitesini bayagi asagi ceken  varisler, günümüzde toplumun buyuk cogunlugunu diyemesekte yüzde 5 ila 40’ını etkiliyor. Kozmetik sorunlarda oluşturabilen ve ihmal edilirse tehlikeli sonuçlar doğurabilen varisler pratik ama etkili önlemler ile   korunmak mümkün. Varisten korunmanın yollarıni sizin icin derledik;

Bacaklarda ki  ağrı, gün içinde giderek artan kramplar, gecenin özellikle ilk yarısında sızlamalar, ağırlık hissi, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtilerle kendini belli eden varislerden, yeni teknolojik gelişmelerin yardimiyla  kısa sürede kurtulmak sizin elinizde.Tedavinin geciktirilmesi durumunda ise; iyileşemeyen bacak yaraları, ciltte gereksiz kalınlaşma, kanama, iltihap gibi şikayetler bayagi bir sekilde artıyor hatta tedaviye rağmen düzelme olmayabiliyor. Bu yüzden oluşmadan önlem almak olusmadan önlem almak cok ama cok büyük önem taşıyor.

Varisin İlk Belirtileri

Damarlarda dıştan görünen bir şişkinlik varsa ,morluk olmadığı sürece çoğu kişi varis ihtimalini aklına bile  getirmiyor. Ancak gün boyu yogun bir sekilde çalışıp akşam eve yorgun argin geldiğiniz de bacaklarda belirgin olarak ortaya çıkan ağrınız varsa ve kisaca yürümek acı veriyorsa, ayak bileklerde şişkinlik, çorap lastiklerinin bacakta tutunduğu yerde derin lastik izleri varsa bunlar varis belirtisi olabiliyor.

Varis Olma İhtimalim Var Mı?

Ailenizde de varis varsa birey genetik olarak risk altıda bulunuyor. Anne veya babada varis varsa çocuklarında varis görülme ihtimali yüzde 40 ve busa kucumsenemeyecek bir ihtimal. Bacaklarda içten içe ağrı varsa ve ayak bileklerinde hafif sişmeler oluyorsa ve tüm bu belirtilerin yanı sıra bütün gün masa başında oturarak hareket etmeden çalışıyorsanız, tüm gün ve ağırlıklı olarak ayakta çalışıyorsanız, cinsiyet ayırt etmeksizin bankacı, öğretmen ya da yoğun çalışan bir yönetici konumundaysanız, varis hastalığına yakalanma riski niz bayagi fazla ve cok dikkatli olmak zorundasiniz demektir.

Varisten Korunma Yöntemleri

  • . Oturarak çalışıyorsanız saatte bir defa yerinizden kalkıp mola verin ve biraz ayaklarinizi acmak adina yuruyun.
  • . Uzun süre hareketsiz kalmayın bu sekilde varisi tetiklemis olursunuz
  • . Dar giysiler giymekten mumkun oldugunca kaçının.
  • . Yaşınız ve boyunuzla orantılı kiloda olmaya calisin.
  • . Yazın sıcak günlerde bacaklarınız soğuk su ile yıkayın, biraz ayak banyodu bacaklariniza cok iyi gelecektur.
  • . Geceleri ayaklarınızı 5 – 10 cm yukarı da tutarak uyuyun.Olusan kan basinci varisi onlemede yardimci olur
  • . En kısa zamanda bir kalp damar cerrahisi uzmanını basvurmanizda cok buyuk fayda var

ETİKETLER