• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Uyku Öncesi Güzellik Bakımı İpuçları

kadın
  • 1

Uyumadan önce, sabaha çok daha enerjik ve bakımlı bir cilt ile uyanmak için neler yapıyorsunuz? Bir bakalım, genellikle dişlerimizi fırçalar, varsa makyajımızı çıkarır belki biraz nemlendirici ile ellerimizi ve yüzümüzü kremler yatarız değil mi? Vücudumuz biz uyurken hasar gören cildimizi tamir eder; yeniler, canlandırır, nem ve yağ dengesini ayarlar, hasar görmüş hücreler ile ilgilenir. Onu bu süreçte en iyi şekilde desteklemek için yatmadan önce yapmamız gereken bazı bakım ipuçları var. Gelin birlikte nedenleriyle öğrenelim.

1. Kolajen Desteği

Eğer uyumadan önce nemlendirici krem uyguluyorsanız mutlaka kolajen üretimini destekleyen bir nemlendirici krem tercih edin. Kolajen vücudumuz tarafından üretilen ve cildin parlak, canlı, sıkı görünmesini sağlayan, sık sık “güzellik” ile birlikte adını duyduğumuz bir proteindir.

Uyku düzenindeki bozukluklardan beslenme yanlışlığına kadar birçok etken kolajen üretimini sekteye uğratabilir. Bu nedenle, kolajen destekli kremler ile cildimize uyku öncesi bakım uygulaman çok yerinde olacaktır. Sabah kalktığınızda daha sıkı ve canlı bir cilt dokusu göreceksiniz.

2. Saç Elektriklenmesine Karşı

Saçlarınız gece yastığa sürtünmekten elektriklenip kabarabilir. Bu da sıklıkla tekrarlandığında zarara neden olur. Saçlarınızın hem şeklinin aşırı bozulmaması hem de uyurken herhangi bir hasara maruz kalmaması için saten yastıkları tercih edebilirsiniz. Kaygan yüzeyleri sayesinde bu tarz bir problem ile karşılaşmazsınız.

Ek olarak, saçlarınızı gevşek bir örgü ile örüp yatarak düğümlenmelerden ve karma karışık bir saçla uyanmaktan kurtulabilirsiniz.

3. Ayak Bakımı

Gün boyu çorap ve ayakkabının içinde ve vücudumuzun ağırlığı altında yorulmuş ayaklarımız hem güzellik hem de sağlık açısından mutlaka uyku öncesi bakımı hak ediyor. Yatmadan önce cildinize zarar vermeyen, yumuşak etkili bir sabunla ayaklarınızı parmak aralarına özen göstererek yıkayınız. Böylece mantar gibi istenmeyen problemlerden uzak kalmanın yanı sıra ayaklarınız canlı ve parlak kalır.

Eğer topuklarınızda çatlak varsa, yatmadan önce ayağınıza vazelin veya vücut nemlendiricinizi uygulayıp pamuklu ve sizi rahatsız etmeyecek bir çorap giyin ve uyuyun. Sabah kalktığınızda ayağınız yumuşacık olacak. Çorapla uyumak istemiyorsanız, uyumadan 1 saat önce uygulamaya başlayabilirsiniz.

Alakalı: Ayak Kokusunu Gideren Doğal Çözüm

4. Uyku Sırasında Dudaklarınız Çatlamasın

Eğer burnunuz tıkalıysa veya uyku sırasında burnunuzdan değil de ağzınızdan nefes alıyorsanız, dudaklarınız çatlayacaktır. Ağzımızdan nefes alıp verirken, dudaklarımızdaki nemi kuruturuz. Bu nedenle dudaklarımız hızlı bir şekilde çatlar. Bunu önlemek için burnunuzun tıkalı olduğu zamanlarda uyumadan önce dudak balmınızı uygulayın ve gün içinde de nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

5. Tırnak Etine Karşı Yumuşatma

Gün içerisinde ellerimizi sık sık yıkayıp ıslak mendille siliyoruz. Bu da doğal olarak ellerimizi nemlendirsek bile bu nemin kalıcılığını kaybetmesine neden oluyor. O halde tırnak eti problemine karşı en doğru zaman uyku vakti!

Tırnak etini yumuşatıp tırnaklarınıza bakım uygulamak için birkaç damla hindistancevizi yağını tırnaklarınıza ve çevresine sürün ve uyuyun. Sabaha tırnak çevresi çok daha yumuşak ve sakin olacak.

6. Ellerdeki Ölü Deriyi Temizleyin

Yatmadan önce ellerimizdeki ölü deriyi temizleyip ellerimizi yumuşacık yapan müthiş bir peeling uyguluyoruz. Nasıl yapılıyor? 1 çay kaşığı şekeri avcunuza koyun ve üzerine 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bu karışımla ellerinizi 1 dakika kadar ovalayın. Ardından bol suyla durulayın. Elleriniz pamuk gibi oldu değil mi?

7. Zamanında Uyku

Güzel bir uyku bakımı için en önemli konu zamanında kaliteli bir uyku. Uykunun cilt sağlığı ve güzelliği için ne kadar önemli olduğunu, aslında kaç saat uyumamız gerektiğini öğrenmek için Uyku Cilt Güzelliğini Etkiliyor Mu konusunu okumanızı tavsiye ederiz.


ETİKETLER