• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Uçuklar Hayatınızı Kabusa Çevirmesin

  • 1

Uçuk her yaş grubunda farklı sebepler ile ortaya çıkabilen ve görsel açıdan pek hoş bir görünüme sahip olmayan yaralardır. Uçuklar genel olarak korku, stres, sıkıntı ve grip hastalıkları gibi farklı sebepler ile ortaya çıkabilmektedir. Sürekli olarak değişim gösteriyor olsa da genellikle dudak çevresi ve burun kenarlarında meydana gelen uçuklar ilk olarak kızarıklık, kaşıntı ve küçük kabarcıklar şeklinde gözlemlenirken zamanla büyüyebilmekte ve dikkat edilmez ise başka yerlere de yayılabilmektedir. Uçuk genel olarak 1 hafta ile 10 gün gibi bir süre içerisinde iyileşme göstermektedir. Günümüzde pek çok kişi uçuk kremleri kullanarak bu süreci atlatmaya çalışsa da evde kullanılan doğal yöntemler ile de uçuklara acısız ve hızlı tedavi uygulamak mümkün.

Doğal Yöntemler İle Uçuklardan Kurtulun

Uçuklar kolay bir şekilde yayılabilen ve geçmesi biraz sabır gerektiren yaralardır. Uçuk çıkan bölgeyi mümkün olduğunca kaşımamanız ve bardak, kaşık, çatal, havlu gibi ortak kullanım eşyalarını uçuğun başkasına geçmesini engellemek adına ayırmanız gerekmektedir. Uçuklar her ne kadar can sıkıcı bir görünüme sahip olsa da evde uygulayacağınız doğal yöntemler ile uçuklardan kurtulmanız mümkün. Bu aşamada aloe vera en büyük yardımcınız. Her derde deva olan aloe vera bitkisini ortadan keserek içerisinden çıkan akışkan sıvıyı uçuk çıkan bölge üzerine günde 3.4 kez uygulayın. Hem kaşıntısını kesmeye hem de daha kısa süre içerisinde kuruyarak iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra sarımsak da uçuk tedavisinde en etkili olan yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Sarımsağı keserek uçuk olan bölgeye direk olarak uygulayıp 10 dakika kadar bekletin. Bu biraz yanma ve acı hissi verse de uçuk geçirmede en etkili yöntem olarak bilinir. Uçuğun başlangıcında uygulayacağınız bu yöntem uçukların 1 gün gibi kısa bir süre içerisinde kuruyarak ortadan kalkmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Uçuk Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçuğun bulaşıcı olduğundan bahsetmiştik. Uçuk olduğu zamanlar kullanılan kişisel bakım malzemelerinin uçuk geçtikten sonra temizlenmeden kullanılması uçuğun tekrarlamasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden özellikle ruj, diş fırçası ve uçuk ile temas eden diğer kişisel malzemelerin mutlaka değiştirilmesi ve mümkünse eskilerinin atılması gerekmektedir.