• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tuz Tüketimi Nasıl Azaltılır?

  • 1

Yemeğin daha tadına bile bakmadan attığımız, severek tükettiğimi tuzun zararlarını biliyor musunuz? Vücudumuz için oldukça zararı fazladır. Günlük tüketmemiz gereken tuz oranını 5 gram olarak belirleyen doktorlar fazlasının vücuda ödem, tansiyon, kolesterol gibi daha birçok hastalığı ortaya çıkardığını savunuyor. Peki, tuzu nasıl azaltabilirim? Tuzu azaltmak için ne yapabilirim? Diyorsanız iste size önerilerimiz.

Tuzdan Uzak Durun

Gün içinde en çok tuzu yemek içinde ve ekmek içinde tüketiyoruz. Artı olarak yemek servis yapıldığında daha tadına bile bakmadan attığımız tuzlar var. Bu nedenle gün içinde fazla tuz almış oluyoruz. Sofranızdan tuzluğu kaldırarak biraz olsun tuz oranını düşürmeye yardımcı olabilirsiniz.

Tuz tüketimi kalp ve damar hastalıklarından tutun böbrek hastalığı, diyabet, hipertansiyon, kanser gibi önemli hastalıklara neden oluyor. Bu tür hastalıklardan korunmak için gün içinde sadece 5 gram tuz tüketmeye dikkat edelim.

Yemeklerin İçine Tuz Eklemeyin

Tuz tüketiminin azaltılması sağlığımız için atılan en önemli adımlardan bir tanesidir. Sağlık bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile restoran ve hazır gıda satan yerlerde de denetim yapılarak tuz miktarı düşürüldü. Atılan bu adım kalp hastalıkları, inme ve daha birçok ciddi hastalığı önleme için yapılmaktadır. Sizde yemeklerinizin içine tuz atılmasına izin vermeyerek sağlıklı yaşamak için adım atın.

Çocuklar Anne ve Babayı Örnek Alıyor

Çocuklar anne ve babalarını taklit ederek, her şeyi onlardan öğrenir. Çocuğunuzun geleceği için sizde masanızdan tuzluğu kaldırın ve yemeklerinize çok az miktarlarda tuz atmaya dikkat edin.

Tuzun azaltılması ile kan basıncı kontrol altına alınır. Aynı zamanda hipertansiyon hastalığını önlemek için de tuz kullanmamak gerekir. Özellikle gençler tuz kullanmayı seviyor. Benim hastalığım yok düşüncesi ile yenilen tuzlu yemekler aslında ilerleyen zamanlarda hastalık olarak ortaya çıkıyor. Bunun önüne geçmek için her yaş evresinde tuz kullanımını azaltmak, hatta hiç kullanmamakta fayda var. Çocuklarınız her zaman sizi örnek alır. Çocuklarınızın sağlığını da sizin davranışlarınız etkiliyor olabilir. Onların da tuz kullanımını önleyin, hatta mümkünse tuzlu yemeye alıştırmamaya dikkat edin.