• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Topuklu Ayakkabı Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • 1

Topuklu ayakkabılar kadınların vazgeçemediği, şıklıklarını tamamladığı ve daha seksi görünüm kazandıkları en önemli giyim parçalarından biridir. Peki, topuklu ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Topuklu ayakkabılar kadınların boyunu uzun gösterdiği gibi daha dik duruşlar sergilenmesini sağlayan, dişiliği ön plana çıkaran ve özgüven sağlayan aksesuarlardır. Ancak doğru topuklu ayakkabı seçilmemesi durumunda ayak sağlığı etkileneceği gibi duruş bozukluğu, sırt ağrıları ve daha farklı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Topuklu ayakkabılarla başı dertte olan hanımların tercih edeceği topuklu ayakkabı modeli dolgu topuklu ayakkabılar olmalıdır. Dolgu topuklu ayakkabıların hem yere temas eden topuk bölümünün genişliği hem de platformun daha düşük eğime sahip olması denge problemini azaltacaktır.

Dolgu topuktan sonra en rahat yürüyüş ve duruş pozisyonlarını sağlayacak diğer bir topuklu ayakkabı modeli ise kalın topuklu ayakkabılar olacaktır. Dengede kolayca durulmasını sağlayacak kalın topuklar aynı zamanda estetik bir yürüyüş ve dik bir duruş sağlayacaktır.

Kilolu hanımlar ve bel ağrısı yaşayan hanımların tercihi ise alçak topuklu ayakkabılardan yana olmalıdır.

Yukarıda saydığımız topuklu ayakkabı modelleri yüksek topuklu ayakkabılara geçişten önce kullanıldığında son derece yarar sağlayacak ve yavaş yavaş ayaklar sivri topuklu ayakkabılara alışacaktır.

Bileği Kavrayan Topuklu Ayakkabılar Daha Ergonomik Kullanım Sağlar

Özellikle kış aylarında bağcıklı topuklu botlar ve çizmeler, yazın ise kafes görünümlü topuklu ayakkabılarda ayak bileğini kavrayan modelleri tercih etmeniz daha düzgün yürüyüşlere ve dik duruşlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Topuklu ayakkabılar arasında kullanımı en zor olan ayakkabıları stiletto modeller oluşturur. Sivri burun ve yüksek topuklu olan bu ayakkabıları günlük hayattan ziyade özel günlerde tercih etmek ayak sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Topuklu ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunda atlanmaması gereken bir diğer konu da ayakkabının rahat olması, ayağı sarması ve tam ayağa uygun olması gerekir. Ayakkabı içerisindeki taban ayağınızı tam kavramıyor ve ayağınızın şeklini almıyorsa bu ayakkabılar gün içinde inanılmaz ayak ağrılarına neden olacaktır.

Ayakkabıda fiyattan önce ayakkabının kalitesi ve kullanım rahatlığı gelmektedir. Ucuz ve kalitesiz ayakkabılar yerine uygun fiyatlı ve kaliteli ayakkabıları tercih etmek en doğru yol olacaktır.