• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Topuk Dikeni Egzersizleri

  • 1

Topuk dikeni  cok agri veren ve acılı bir ayak hastalığı olarak bilinmektedir. Ağrısının azaltılması ve acının minimum seviyeye indirilmesi için çeşitli fiziksel egzetsiz diyebilecegimiz hareketler yapılabilir. Bu yazımızda Topuk dikeni egzersizlerini uzmanlarin tezlerinden derledigimiz bilgilendirici bir yazı hazırladım.

Topuk Dikeni Egzersizleri

1– Bacaklarınızı uzatmış bir şekilde sırtinizin üstüne yatmalisiniz. Sonra da ayak bileklerinizi kendi ekseninde döndürün. Baş parmaklarınızla sanki karşı tarafı gösteriyormuş gibi harekekler yapın. Daha sonra da  baş parmaklarınızla kendinizi isaret edin. Bu hareketi istege bagli olarak yirmi veya yirmibes dega tekrarlayin. Kaslarınız iyice  gerildiği için ağrılariniza son derece iyi gelecektir.

2– Oturur vaziyetteyken ir ayağınızı kaldırarak ayaginizin altindan bir bez geçirin. Bezi iki ucundan tutarak kendinize doğru yavasca cekin. Burada onemli nokta bacağınızı kıvırmamaniz Bezin iki yanından tutup bes ile on saniye arasina kadar sayın ve bırakın. Bu hareketi 10 defa kadar

3– Herhangi bir cam şişeyi veya merdaneyi ayağınızın altına koyun. Çukur yere koyduğunuz şise yada herhangi bir cisim  ile öne arkaya doğru duzenli bir sekilde hareket ettirin. Kendinizi fazla  zorlamadan bu hareketi uc dort dakika boyunca devam ettirin.

4– Düz bir duvarın önüne geçin ve yüzünüzu duvvara dogru donun. İki elinizi de duvara koyun ve bir şeyi itiyormus gibi duvara hafifce baskı uygulayın ve Bu esnada ayağınızın teki arkada olmalısina dikkat edin.Tam yere basar derecede duran ayağınızdan kuvvet almaniz gerekmekte. Yaklasik otuz saniye kadar o şekilde kalın ve bu hareketi topuk dikeni olan ayak için 5 defa aynen uygulayin.

5– Bir masanın önüne geçin ve masayı hafifce Hafif bir şekilde dizleri bükup eğilin ve bir ayağınızin bu esnada önde olmasina dikkat edin Çömeldikten sonra ayaklarınızı yerden havaya kaldırarak ayakucunda belirli bir sure durmaya çalışın. Bu hareketi de 5 defa tekrarlamaniz tavsiye olunur. Ayakucunda 3 saniye durmak idealdir.

Yukarıdaki Topuk dikeni egzersizlerinden yararlanarak  topuk dikeni rahatsızlığınızı bir miktar azaltabilir ve diğer topuk dikeni tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlığınıza belki de son verebillmek sizin elinizde…


ETİKETLER