• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Topuk Çatlaklarına Veda Etmeye Hazır Mısınız?

Topuk Çatlaklarına Veda Etmeye Hazır Mısınız?
  • 1

 

Topuk Çatlaklarına Veda Etmeye Hazır Mısınız? TOPUK ÇATLAKLARINA VEDA ETMEYE HAZIR MISINIZ?

Topuk çatlağı daha çok nemin kaybolduğu durumlarda görülür. Bu durumda daha çok yaz mevsiminde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle açık ayakkabı, sağlıksız ayakkabı, sert ayakkabı giyenlerde topuk çatlağı daha çok görülür. Uzun süre ayakta kalan kişilerde sık görülür. Bu oluşum faktörlerini bilirsek ve bunlara dikkat edersek, topuk çatlağı sorunu ile karşılaşmayız ya da daha az karşılaşırız.

Özellikle menopoz sonrası dönemde, kadınlarda kilo alımına bağlı olarak da topuk çatlağı görülmektedir. Topuk çatlağı mantar, egzama, sedef hastalığı gibi deri hastalıkları olan kişilerde ortaya çıkabilmektedir. Bazı metabolik hastalıklarda, özellikle diyabet veya tiroit bezi hastalıklarına bağlı olarak da bu kişilerde topuk çatlağı daha sık görülebilir. Obezite, topuk çatlağının oluşmasında önemli bir faktördür. Topuk çatlağı oluşumuna elverişli olan kişiler topuk bölgelerini vazelin ya da zeytinyağı ile nemlendirmelidir. Bu bölgeler vazelin ile ovulabilir.

Sağlıklı ayakkabı seçimi, bölgenin sıkça nemlendirilmesi ve var olan neminin korunması topuk çatlaklarına karşı en önemli önlemin başında gelir.

Topukta meydana gelen çatlaklar kadın erkek hepimizi rahatsız eden bir durumdur. Kremlerle yumuşatmak ve nemin korunması dışında sizlere kolay bir ayak bakımı tarifi sunacağız.

Bu yöntemi kullananlar kısa sürede topuk çatlaklarından kurtulduklarını söylüyorlar.

Malzemeler:

1 bardak ağız gargara suyu
2 bardak ılık su
1 bardak elma sirkesi

Nasıl uygulanır?

Vermiş olduğumuz malzemeleri ılık su içerisinde iyice karıştırın. Daha sonra ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 15 dk kadar bekletin. Bu karışımı deneyenler ayaklarının kısa süre içerisinde yumuşacık olduğunu söylüyorlar.

Bunu yaptıktan sonra;

-Ardından sünger, ponza taşı veya topuk törpüsü ile sert deriyi giderin

– Bölgeyi isterseniz saf olacak şekilde zeytinyağı ile ovun.

Zeytinyağı veya seçtiğiniz diğer nemlendirici ürün ile ovduğunuz ayaklarınızı streç film ile sarın.

– Üzerine ince pamuklu bir çorap giyip ayağınızın iyice nemlenmesini sağlayın.

– Bu işlemi birkaç gün boyunca her gün uygulayın.

 

 


ETİKETLER