• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tırnak Soyulması Nasıl Önlenir, Neden Olur?

tırnak bakımı
 • 1

Tırnak soyulması özellikle bayanlarda daha sık görülen bir sorundur. Tırnak soyulmalarının rahatsızlık boyutuna ulaştığı ya da herhangi bir rahatsızlıktan ileri gelerek yaşandığı durumlar da vardır fakat genellikle tırnak bakımının yeterince yapılmamasından ya da tırnakların gereğinden fazla kimyasal ile temas etmesinden kaynaklı olarak meydana gelen durumlardır.

Tırnak Soyulmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak soyulması yalnızca kadınlarda değil, erkeklerde de gözlemlenebilen bir durumdur. Kadınlarda daha sık görülmesinin sebebi ise özellikle ellerin su ve temizlik malzemelerinde yer alan kimyasallar ile fazla nüfuz etmesidir. Tırnak soyulmasının nedenleri nelerdir sorusunu aslında oldukça geniş bir kapsamda inceleyebiliriz.

 • Kişilerin vücutlarında olması gerektiğinden çok daha az olan A ve C vitaminleri bir süre sonra eksikliğini tırnaklar aracılığı ile gösterir. Tırnak soyulmaları, kırılmaları ve renk değiştirmeleri gibi sorunlar yaşanır.
 • Tırnak soyulması sorunu yaşayan kişiler eğer sedef hastalığına sahipse bu da oldukça büyük bir etki yapar.
 • İnsan vücudu için en gerekli olan maddelerden biri sudur. Kişi eğer yeterince su ve sıvı tüketimi yapmıyorsa tırnaklarında kurumalar ve soyulmalar meydana gelebilmektedir.
 • Bunların yanı sıra kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de tırnak soyulmasına neden olmaktadır.
Tırnak Soyulması Bir Hastalık Mı?

Tırnak soyulması bir hastalık mı diye sorulan sorulara hastalık olmadığını belirterek cevap vermek mümkündür fakat tırnaklarda ve tırnak etlerinde mantar gibi bir rahatsızlığı olan kişiler varsa onların yaşamış olduğu tırnak soyulmalarını buna bağlı olarak hastalığa dâhil etmek mümkündür.

Tırnak Soyulmasına Karşı Ne Yapılmalıdır?

Tırnak soyulmaları aslında önemsizmiş gibi görünse de pek çok bayan için oldukça önemli ve ciddi bir problemdir. Tırnak soyulması için ne yapılmalıdır ve buna benzer soruları merak eden bayanlar için bunu cevaplayalım.

 • Tırnaklarınızda aşırı derecede bir tırnak soyulması gözlemliyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey size en yakın hastaneye giderek doktorunuza bu durumu bildirmek olacaktır. Kendisinin de öngörüsü ile gerekli görülürse kan testi yapılacaktır. Çıkan sonuçlara göre de gerekli önlemler alınmalıdır.
 • Ellerinizi sürekli suya temas ettirmeniz gerekiyorsa kesinlikle ellerinizi temiz bırakmaya ve kimyasallardan arındırmaya özen gösterin.
 • İşiniz ya da yapmanız gerekenler gereği kimyasal maddeler ile çok fazla temas hâlinde olacaksanız muhakkak eldiven kullanmanızı öneriyoruz.
 • Deniz ya da havuzdan çıktıktan sonra tuz ve klor gibi maddelerden tırnaklarınızda soyulma problemi yaşayabilirsiniz. Bunu önlemek için de ellerinizi ve tırnaklarınızı sürekli nemlendirmeye özen göstermeniz gerekmektedir.
Tırnak Soyulması İçin Bakım Kürü

Tırnak soyulması için bakım kürü arıyorsanız buzdolabınızı açın ve evinizde en doğal şekilde bu kürü hazırlayın. Tırnaklarınızın rengini açmak ve sağlamlığını artırmak için limon suyu ile ovalayın.

Küçük bir kâseye biraz zeytinyağı ve toz şeker ekleyin. Tırnaklarınıza peeling gibi uygulayın ve durulayın. Bu ikili kür ile hem tırnaklarınızın gücünü artıracak hem de sağlık katacaksınız.


ETİKETLER