• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tırnak Kırılmasının Nedenleri

  • 1

Tırnağın Kırılması : Tırnaklarınızın zamanla zengin vitamin ve minerallerden eksik kalması veya dışsal faktörlerden kaynaklanan zayıflama ve  daha sonrasında kırılmasıdır. Tırnak kırılması nedenleri, tırnaklarınızın kırılmaması için ne yapmak gerekir, Tırnaklarınızı en sert hale nasıl getiririz? Bu soruların hepsi ciltuzmani.net’te

Tırnak Kırılmalarının Nedenleri

  1. Rutin olarak elleriniz kimyasal maddelerle içli dışlıysa ve deterjanla sürekli uğraşıyorsanız.
  2. Beslenmeniz iyi değilse.
  3. Nadiren metabolizmadan kaynaklanan hastalıklarda tırnak kırılmasını etkiler. Çoğunlukla tiroit bezleri kaynaklıdır.

Tırnaklarınızın Susuz Kalması : Tırnak kırılmalarının nedenleri arasında bilinen ilk sorunun yanıtı vücudun doğal olarak tırnaklarında susuz kalmış olma seçeneğidir. Tırnaklarınız çoğu zaman kırılıyorsa başlangıç olarak su içmeye özen göstermelisiniz. İçmeniz gereken maksimum miktar 2 litredir. Gün boyunca 8 bardak su içmeniz tırnaklarınızı güçlendirerek sağlıklı uzamasını sağlayıp kırılmasını önleyecektir.

Yağ Eksikliği : Tırnakların kırılmalarında su eksikliğinin etkisi olduğu kadar yağ eksikliğinin etkisi de büyüktür. Fakat Yağ eksikliği demek fazladan yağlı yiyecekler yemeniz anlamına gelmez. Beslenme ile birlikte yeteri kadar yağ almanızı hedefler. Vücudunuzdaki su eksikliği gibi yağ eksikliğini de engellediğinizde tırnaklarınız da ki kırılma sorunlarları da en aza inecektir.

Vitamin Eksikliği : Tırnak kırılmalarının nedenlerinden biri de kesinlikle vitamin eksikliğidir. Hatta en önemli sebeplerden biri olan vitamin eksikliği tüm vücudu etkisi altına aldığı gibi bunu tırnak yapınızdan da çok kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Mineral ve vitamin eksikliği tırnak kırılmaları tırnak yırtılmaları ve sürekli güçsüz olan tırnaklar demektir.  A vitamini eksikliği,  Kalsiyum eksikliği , magnezyum eksikliği, demir eksikliği  ,D vitamin eksikliği ve çinko eksikliği tırnak kırılması nedenlerinde eksik olan vitamin ve minerallerdir. Çoğu hastalıkta olduğu gibi tırnak kırılmalarında  da yapılması ve uygulanması gereken tedavi dengeli beslenmekten geçer. Fakat yaşamınız sebebiyle dengeli olarak beslenemiyorsanız eczanelerden temin edebileceğiniz ilaçlar ile sağlıkle ve dengeli beslenmeyi sağlayabilirsiniz.

Vitamin eksikliği kaynaklı tırnak kırılması  dışında etkileri, tırnakların ortadan ayrılması , tırnaklarda çukurlaşma, tırnaklarda oluşan uzunlamasına çizgiler ve  tırnakların kabarması gibi olan sorunlar ise demir eksikliğinden kaynaklı diğer olgulardır.

Tırnakların Kırılmasını Önlemek

İşinde uzman bir doktordan yardım isteyerek vücudunuzda eksik olan maddeyi daha çok almaya çalışarak tırnak kırılmasının önüne geçebilirsiniz. Demir(Fe) eksikliği problemini çözdüğünüz halde hala tırnaklarınızda kırılma sorunları meydana geliyor ise diğer eksikliklere bakmanız gerekir. Üzüm suyu ,Havuç suyu ve erik suyu demir eksikliğinize iyi gelir. Fakat taze sıkılmış meyve suları tercihiniz olmalıdır.

Tırnak kırılmasının önüne geçmek için önce neden kaynaklandığını öğrenmemiz gerekir. Neden kaynaklandığını öğrenmemiz için öncelikle cilt doktoruna veya iç hastalıklarında uzman olan bir doktora gidip tahlillerle öğrenmeliyiz. Bu şekilde bir tedavi kökten ve kalıcı olmuş olur.

Tırnak Kırılması Neden Olur ?

1- Tırnaklarınız fazla ve çabuk  kırılıyor ise  bunun en büyük sebebi belki de vitamin eksikliği olabilir. Eğer vitamin eksikliği veya beslenmede sıkıntı yoksa güneşin olumsuz etkisi ve deterjanın istenmeyen etkisi gibi dış nedenlerden korunmak gerekir.

2- Tırnaklarınız için kullanabileceğiniz sertliği minimum duruma getiren fakat esnek yapısını arttırdığı için kırılmaların önüne geçen solüsyonlar kullanabilirsiniz.

3- Buna ek olarak doğrudan uygulandığından tırnakları güçlendiren ve  bakım yapan solüsyonları da tercih edebilirsiniz. Bakım yapan solüsyonları eczanelerden bulabilirsiniz.

4- Bakım yapan bu solüsyonları uygulayamaya başladığınız andan itibaren gün gün etkisini gösterir. Yaklaşık 21 günden sonra artık tırnaklarınız önceye göre daha sağlıklı olarak uzar ve ayrıca kırılmaların da önüne geçmiş olursunuz.Bu durum sonucunda artık en önemli şey tırnakları etkileyen , kurutan maddelere karşı korumaktır.

5- Saçların da sağlıksız olması vücudun sağlık yapısı ile ilgilidir. Çok sık ve kolay bir şekilde kırılan tırnaklarınız varsa vücudunuzda doğru olmayan bir şeyler vardır. En başta kendinize sorun su ne kadar içiyorum? İçilen su 8 bardaktan az ise tırnaklarınızda da kuruma ve kırılma görülür. Maalesef susuz kalmışlardır.

6- Farklı Bir diğer eksiklik vücudunuzda yağ miktarının yeterli gelmemesidir. Tabi ki bu yağ, direk yağ yenerek alınmamalı…Yağ eksikliği ; düzenli ve dengeli beslenme ile eksik kalan yağı vücudun kendisinin tamamlamasıyla düzelir…

7- Tırnak kırılmalarında  mineral eksikliği de göz önünde bulundurulmalıdır. Çinko, demir, kalsiyum, A, magnezyum,  D vitaminleri  gibi eksikliklerde destek almanız gerekebilir. Bunun için eczanelerden artık herkesin ihtiyaç duyduğu multivitamin ilaçlarını alıp kullanabilirsiniz.

8- Tırnak kırılmasında;  test yaptırmadan önce demir eksikliğine sahipseniz kırılmalar zaten kaçınılmazdır. Demir(Fe) eksikliği anemisi yaşayanların tırnaklarında uzun çizgi oluşumu, tırnaklarda çatlama, tırnaklarda kabarıklık  ve tırnaklarda çukurlaşma meydana gelir. Doktorunuzun vereceği ilaçlardan sonra siz de erik suyu, üzüm suyu ve havuç suyu içerek vücudunuza katkı sağlayabilirsiniz.


ETİKETLER