• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tırnak Batması

  • 1

indirTIRNAK BATMASI NEDİR?

Çocuklarda görülmeyen genellikle büyüklerde ve genç erişkinlerde daha çok görülen tırnak batması, sert tırnağın yumuşak dokuyu sıkıştırıp tahriş etmesi sonucu oluşan enfeksiyon durumu ve kronik yaradır. Ayaklarda ve birinci parmakta görülür. Parmakta kızarıklık, şişlik ve şiddetli Ağrı olabilir.. Ayakların çok terlemesi nedeniyle iltihaplanmaya yatkınlığı vardır. Tedavi edilmezse enfeksiyon ilerleyip kemiğe kadar bile gidebilir ve kalıcı sakatlığa dahi yol açabilir.

 

TIRNAK BATMASI NEDEN OLUR?

  • Manikür ve pedikürün yanlış yapılması,
  • Tırnağın gereğinden çok kesilerek tırnak altındaki dokuda enfeksiyon oluşması.
  • Parmakları sıkıştıran dar ayakkabı giyme
  • Yanlış tırnak kesimi (çok kısa kesmek ve törpülememek)
  • Darbeler ile oluşan tahriŞ
  • Kilo sebebiyle tırnağın derinde kalması ve ailevi yatkınlık gibi nedenlerle görülür.

 

TIRNAK BATMASININ TEDAVİ METODLARI VE SÜRECİ

3TO TEL YÖNTEMİ

3too3TO Tel yöntemi aynı diş çengeli gibi, ayak ve el tırnakları için, tırnak

deformelerini düzeltici bir teldir.

Batık tırnak bakımları en sağlıklı olarak medikal ayak sağlığı bakım merkezlerinde yapılmaktadır. Tırnağın doğal uzama süreci desteklenerek yapılan batık tırnak bakımları, daha hızlı, kesin ve ağrısız çözüm oluşturur.

Batık tırnak tedavisinde dünyanın pek çok yerinde tercih edilen “3TO tel yöntemi” ayak bakım merkezleri ve güzellik merkezlerinde uygulanmaktadır. Bu sistemle yatağı bozulmuş ve yanlardan tırnak yatağına gömülmüş olan tırnak iki tarafından özel titanyum tellerle askıya alınıp, ortadan sıkıştırılarak yukarıya kaldırılır. Tırnak yatağından askıya alınarak, tırnak yatağı yeniden baskı altında olmadan şekillenir. Tırnak uzaması kontrol edilerek telin uygulandığı yer uygun periyotlarla değiştirilerek kontrol sağlanır.

LOKAL ANESTEZİ OPERASYONU 

tirnak-batmasi resmSadece batık olan kısmın batığı yaratan kök kısmı ile çıkarılması ile sorun kesin ve kalıcı bir şekilde çözümlenir. İşleme tedavi edilecek batık kısmın lokal anestezi ile uyuşturulması ile başlanır. Uyuşma tamamlandıktan sonra batık kısım tırnak yatağı ile birlikte ince bir şerit halinde çıkarılır. Sadece batığı oluşturan ve onu uzatan yatak yani kök kısım özel bir aletle törpülenir; böylece batığın tekrarlaması önlenmiş ve batık tırnak tedavisi tamamlanmış olur.

işlem sonrasında hemen ayağa kalkıp günlük yaşamına ve iş hayatına dönebilir. Genellikle bir hafta açık terlik ve fazla ayakta kalmama tavsiye edilir. Oluşabilecek enfeksiyon gelişim riskini önlemek için gerek görülürse kısa süreli sistemik antibiyotik veya tropikal olarak uygulanabilecek antibiyotikli kremlerle tedavi tamamlanmış, hasta kesin olarak sağlığına kavuşmuş olur.


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.