• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tırnak Bakımı

  • 1

Tırnak Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır : Bayanların dikkat ettikleri en önemli bölgelerinden biri de tırnaklarıdır. Tırnaklar için birçok  şekilde farklı  ürünler kullanır ve düzenli olarak manikür yaparlar. Peki tırnak bakımınız için bunlar yeterli mi? Tırnaklar dış görünüşün sembolüdür. Tırnakların bakımlı ve güzel görünmeleri şarttır.

Manikür Teknikleri

Manikür yaptırırken yada yaparken genellikle tırnakların etrafında bulunan fazlalık etler kesilir. Derilerin kesilmesi sonucunda tırnak belirgin hale gelir ve daha güzel ve düzgün görünür. Ancak bu uygulama ne kadar göze hitap etse de yanlış bir yöntemdir ve zararlıdır. Tırnak etrafında oluşan bu deriler tırnağı enfeksiyon kapmasından yani olası mikroplardan korumak için uzarlar. Tırnak etleri kesildiğinde savunma mekanizması ister istemez ortadan kalkar ve zorunlu olarak mantar hastalığına da davetiye çıkarmış olursunuz.

Bunları göze alarak yine de görüntü için tırnak derilerinden kurtulmak istiyorsanız kendiniz için pens ve makas almanız gerekir. Her bakımda  kuaföre giderken bunları da yanınızda götürmelisiniz. Yine de en doğru yaklaşım yumuşak halde iken tırnakları geriye doğru itmektir bizden söylemesi.

Tırnakların sağlam olması için tırnakların doğru bir şekilde kesilip ve düzeltilmesi gerekir. Güzel görünmesin istiyorsanız tırnakğın uç taraflarını hafif yuvarlatarak kesmelisiniz. Tırnağın etle birleştiği kısmı ise düz şekilde bırakmalısınız. Tırnaklarınızın kenar kısmını ve uç kısmını inceltmeyiniz.Bu tırnakların yapısını bozar dolayısıyla tırnaklar zayıflar.

Birçok insan tırnaklarını bir şekle girmesi için keser fakat  keserken yapılan hata tırnak kesilirken aynı yönde yuvarlar bir tırnak makası ile kesmektir. Tırnaklarınızı bir o yandan bir bu taraftan kesmek tırnaklarınızda çatlama ve kırılmalara neden olur.

Tırnaklarınızı kestikten sonra törpü ile düzeltmeniz şarttır. Bunu yapmak  için düzgün, sizi uğraştırmıycak bir törpü bulmanız gerekir.Tırnak Dıştan içeriye doğru törpülenmelidir.

Tırnak Kozmetikleri

Ojeler: Tırnaklarınızın çekici, bakımlı, güzel ve anlamlı görünmesi için ojeler ve tırnak bakım ürünleri kullanılır. Dış görünüşünüzü etkileyen bu kozmetikler tırnaklarda renk değişimi oluşturduğundan kötü görüntüyü de ortadan kaldırma gücüne sahiptir.

Tırnak Sertleştiriciler: Tırnak yapısı yumuşak olan ve Çabuk kırılan tırnaklara sahip insanlar tırnak sertleştirici ürünlere yönelirler. Kozmetik ürünleri satan yerlerden ve Eczanelerden  ulaşabileceğiniz bu tırnak sertleştirici  ürünler tırnaklarınızı güçlendirir ve kırılmadan çabuk uzamalarında fayda sağlar. Ojeyi sürmeden önce tırnaklarınıza sertleştirici uygulayabilirsiniz. Sadece sertleştiriciler de tırnakların parlamasını ve güzel görünmesini sağlarlar.

Tırnak Kremleri: Tırnaklarınız için özel üretilen kremler mevcuttur. Yıpranan tırnaklarınız için bu kremleri deneyebilirsiniz. Kremlerin içeriğinde; biotin, E vitamini ve balsam bulunduğu için tırnakları güçlendirir. Evde Doğal tırnak kremi hazırlamak için bakabilirsiniz.

Tırnak Bakımında Temel Kurallar

  • Tırnaklarınız için temel kuralların başında suya temasın fazla olması ve tırnak bakımında kullanılan aletlerinin temiz olmamasından dolayı oluşan tırnak sorunları meydana gelir.
  • Pedikür ya da manikür düzenli yaptırmayı seviyorsanız tırnak bakımı için kendi aletleriniz mutlaka olmalı.
  • Elleriniz kimyasal sıvılarla iç içe olacaksa sağlığınız için eldiven kullanmaktan kaçınmayın.
  • Oje sürmeyi seviyorsanız kaliteli olanları seçin.Kaliteli ojeler, tırnakları kurutmaz ve tırnaklara zarar vermez.

ETİKETLER